Finans, Muhasebe, Vergi...
Vergi

Vadeli çekleri reeskonta tabi tutmak mümkün değil

Çek her an nakde dönüştürülmesi mümkün olar bir ödeme aracı olarak kullanılıyor. Danıştay Vergi Daireleri Genel Kurulu’nun kararına göre de vadeli düzenlenmiş olsa bile çeklerin reeskonta tabi tutulması mümkün olmuyor.ÇEKDE REESKONTSORU: Geniş çaplı pazarlama işiyle uğraştığımız için satışlarımızı çoğunlukla çek karşılığı yapıyoruz. Aldığımız çekler genellikle iki-üç ay vadeli oluyor. Bu çeklerin bir kısmını ciro ediyoruz. Ancak bir kısmı dönem sonu itibariyle elimizde kalıyor.Envanter çalışmalarında Tek Düzen Hesap Planında da yer aldığı üzere aktifimizde yer alan çekleri reeskonta tabi tutmamız mümkün mü?Vadeli çeklerde bizim alacaklarımızı oluşturmuyor mu? YANIT: Türk Ticaret Kanunu’nun 709. maddesi uyarınca “Çek görüldüğünde ödenir. Buna aykırı herhangi bir kayıt yazılmamış hükmündedir.” Dolayısıyla çek her an nakde dönüştürülmesi mümkün olan bir ödeme aracıdır.Diğer yandan vergi idaresi vadeli çekler için reeskont yapılmayacağı yönünde açık bir düzenleme yapmamıştır. Buna karşılık…

Tarih: 02/06/2008

Devamını Okuyunuz (Kaynak)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir