Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Korona’ya (COVID 19) Karşı Aşı Üreten İlaç Firmaları

Korona’ya (COVID 19) karşı aşı üreten önce kimsenin adını duymadığı ilaç firmaları gibi dünya devi ilaç firmaları da listede yer alıyor.

Korona’ya (COVID 19) Karşı Aşı Üreten İlaç Firmaları

Biontech / Pfizer

Mainz şirketi Biontech ve ABD ilaç devi Pfizer’in hazırlığı, AB’de onaylanan ilk korona aşısı oldu. 21 Aralık 2020’de AB Komisyonudan üretime geçmek için izin aldı.

Moderna

Moderna ürünü yüzde 94 ile Biontech’inki kadar etkili.

Astrazeneca

İngiliz-İsveç üreticisinin aşısı yüzde 70 etkinlikle biraz daha az güvenilir.

Curevac

Tübingen merkezli biyoteknoloji şirketi, onayla ilgili klinik faz III çalışmasının Aralık ayında başladığı bir ilacı araştırıyor. İlaç firması Bayer ile iş birliği yapan Curevac, Mart ayı sonunda sonuç almayı umuyor.

Johnson & Johnson

ABD’li üretici, klinik testlerin önemli aşamasını Eylül 2020’de başlattı. Ürünün en önemli özelliği, yalnızca tek bir dozun yeterli koruma sağlıyot olması…

Sanofi / GSK

Aşının piyasa çıkışı için öngörülen 2021 ortasının yıl sonuna ertelendiği daha önce yapılan açıklama ile duyurulmuştu.


Valneva

Ocak ayı ortasında, AB Komisyonu Fransız biyoteknoloji şirketi ile keşif görüşmelerini sonuçlandırdı. Planlanan sözleşme, 60 milyon kutuya kadar satın almayı kapsıyor. AB Komisyonu’na göre Valneva, inaktive edilmiş virüslere sahip klasik bir aşı geliştiriyor.

Novavax

Bu ABD’li üreticinin aşı adayı yüzde 90’lık bir etkinlikle de umut veriyor. ABD ilaç şirketi Baxter, Ocak ayı ortasında, henüz onaylanmamış olan Novavax aşısının, diğer yerlerin yanı sıra Halle’deki (Kuzey Ren-Vestfalya) Baxter şubesinde üretileceğini duyurdu. Biontech ve Pfizer de gelecekte aşılarını Halle’de üretmek istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir