Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Outlet Çadırı Kavgası

 Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) üyeleri arasında 'Marka çadırda satılmaz' kavgası çıkaran Yenibosna'daki outlet çadırından sonra Kozyatağı'nda yapımına başlanan prefabrik outleet merkezi de ortalığı karıştırdı.
 
Yenibosna'daki outlet çadırı Birleşmiş Markalar Derneği'ndeki (BMD) kavga nedeniyle kaldırıldı ama sorun çözülmedi. Kadıköy-Kozyatağı'nda ocak ayında açılması planlanan prefabrik outleet merkezi de ortalığı karıştırdı. Aralarında Network, Fabrika, U.S Polo, Pierre Cardin, Becon, Damat, Damas Mücevherat, Saat&Saat, Lavazza Cafe, Starbucks, Kemal Tanca, Ravelli, Herry, Flo, Berk Çorap, LTB, Kanz Bebe, D&R, Marlboro Classic'in olduğu 52 markanın yer alacağı Fashion Outlet adlı yeni yapı da BMD de tepkilere yol açtı. Çadıra karşı olan ve aralarında İpekyol'un patronu Yalçın Ayaydın, Kiğılı'nın patronu Abdullah Kiğılı ve Desa'nın patronu Melih Çelet'in de olduğu ekip Fashion Outlet'e de karşı. Yalçın Ayaydın, BMD üyelerinin bu çadırda yer alması halinde dernekten istifa edeceklerini ifade ediyor. Outlet merkezinin kurucusu Modabir AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Tanrıverdi ise bu kavganın içinde olmaktan dolayı oldukça sıkıntılı.

 
‘Marka diye Çin malı satıyorlar’
Geçen hafta BMD'de bu konuyla ilgili bir toplantı yapıldığını anlatan İpekyol'un patronu Yalçın Ayaydın, "O toplantıda prefabrik çadırda olmayacağız diye masanın üstünde imza atan bazı firmalar masanın altında ise bu çadıra girmek için imza atmış. Bu hiç etik bir davranış değil. Bir marka 12 ay indirimli mal satamaz. Dünyanın her yerinde markaların outletleri var, sezon sonunda ellerinde kalan malları bu mağazalarda satarlar. Ama bir markanın çadırda 12 ay indirimli mal satması ticarete sığmıyor" görüşlerini savundu.
Bu çadırlarda marka diye Çin'den gelen malların satıldığını iddia eden Ayaydın, "Çin etiketlerini kaldırılıp kendi firma etiketlerini yapıştırıyorlar. Halk da bunları kaliteli ama ucuz marka diye alıyor. Halbuki kansorojen mi değil mi bilinmiyor. Eğer BMD üyeleri bu çadırda yer alırsa ben, Abdullah Kiğılı ve Melih Çelet öncülüğünde bir grup istifa edeceğiz. O zamanda BMD'nin adını Çadırcılar Derneği yaparlar" dedi.
 
‘Kiralara itiraz etmesinler’
Çadır zihniyetli hiçbir yapıda olmayacaklarını vurgulayan Kiğılı'nın patronu Abdullah Kiğılı, "Bu çadırda yer alan arkadaşlarımız bunun için çok ciddi paralar ödemiş. Çadıra böyle paralar ödeyenler alışveriş merkezlerindeki kiralardan şikâyet etmesin. Görünen o ki BMD çatısı altında fikir birliği sağlayamıyoruz. Bu şartlar altında Allah herkesin yolunu açık etsin demekten başka çaremiz yok. BMD'nin kurucularından biri olarak istifa etmeyi düşünüyorum" diye konuştu.
 
‘Önyargılı olmayın’
Kozyatağı'nda kurulan yapının çadır değil prefabrik bir outlet merkezi olduğunu vurgulayan Orka Group'un patronu Süleyman Orakçıoğlu ise "Markalarımızın pazarlarda, bina altlarında çok kötü koşullarda kayıtdışı satılacağına bu şekilde organize bir alanda ve kayıt altında satılması daha doğru. Her türlü standartlara uygun, altyapısı mevcut bir yapı. Bu arkadaşlarımızın tepkisini anlamakta gerçekten güçlük çekiyoruz. Bu tamamen bir önyargıdır. Einstein'in bir lafı var 'Atomu parçaladım ama önyargıları parçalayamadım' diye. Projeyi, konsepti görmeden konuşuyorlar, anlaşılır şey değil" görüşlerini dile getirdi.
 
Çadır değil fashion outlet
 
BMD'de yaşanan kavgadan en çok Kozyatağı'ndaki Fashion Outlet merkezinin kurucularından Hüseyin Tanrıverdi rahatsız. Yenibosna'daki çadırda Beymen ürünlerinin satışını yaptıklarını söyleyen Modabir AŞ.Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Kozyatağı'nda kurdukları "Fashion Outlet"in ise Yenibosna'daki çadırla hiç alakası olmadığını vurguladı. "Fashion Outlet"te tek tip dükkân dekorasyonu olduğunu ifade eden Tanrıverdi, ocak ayında açılacak bu merkezde BMD'nin istediği tüm standartları sağladıklarını kaydetti. 'Kavgada biz yokuz, bizim dışımızda' diyen Tanrıverdi, bu merkezde yer alan firmalarla cirolarının yüzde 10-15'i oranında pay almak üzere anlaşma yaptıklarını açıkladı.
 
4 bin araçlık otoparkı var
 
12 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere 35 dönümlük açık alanda kurulan Fashion Outlet merkezinde 35 metrekareden 450 metrekareye kadar farklı büyüklüklerde mağazalar var. Outlet Merkezi'nde 4 bin araçlık otopark, çocuk bakım odası gibi bir alışveriş merkezinde olması gereken her şey bulunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir