Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Devletin Sağlayacağı 15.000 TL Konut Katkısına Nasıl Hak Kazanılacak?

Uygulama 26 Ağustos Cuma gününden itibaren başlayacak. Eğer katkıdan yararlanmak istiyorsanız bankalarda konut hesabı açtırmanız gerekiyor.

Konut Katkısına Hak Kazanmanın Şartları:

  • Sisteme dahil olmak için nüfus cüzdanıyla Türkiye’de kurulu mevduat veya katılım bankalarında TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtırmak gerekiyor.
  • Asgari 3 yıl hesaba düzenli ödeme yapılması gerekiyor.
  • Konut hesabı ödemeleri aylık ya da 3 aylık olarak yapılabilecek. (Aylık ödemelere ilişkin alt sınır 250 lira, üst sınır ise 2 bin 500 lira ve konut hesabı sadece Türk lirası cinsinden olacak.)
  • Hesaba, bir defaya mahsus olmak üzere açılışta 30 bin lirayı aşmayacak bir tutar yatırılabilecek.
  • 3 yıldan sonra konut edinim tarihindeki birikimin yüzde 20’si oranında devlet katkısına hak kazanılacak. (Bu tutar maksimum 15.000 TL olacak.)

Not: 18 yaşından küçükler için veli ya da vasisi hesap açtırabilecek. Bir kişinin sadece bir konut hesabı olabilecek. Ortak hesaplar, konut hesabı olarak değerlendirilmeyecek ve hesap bankalar arasında taşınamayacak.

Konut Katkısı Hesabından para çekilmesi mümkün mü?

Kişilere, bir dönem içerisinde en fazla 2 kez çekim hakkı tanınacak. Belirlenen şartların herhangi birinin ihlali durumunda ise hesap “konut hesabı” statüsünden çıkarılacak.

 

Devlet katkısı ödemesi için katılımcı, konut edinim tarihinden itibaren 6 ay içerisinde konut hesabının bulunduğu bankaya müracaat edebilecek. Gerekli bilgi ve belgelerin kontrolü sonrasında en geç 2 ay içinde hesabın bulunduğu bankadan para alınabilecek.

Diğer Ayrıntılar:

Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7 Nisan 2015 tarihinden itibaren başka bir konut edinenlere, katılımcının eşinden ve birinci derece kan hısımlarından satın aldığı konutlara ve devre mülklere de devlet katkısı ödenmeyecek.

Konut hesaplarının denetimi, bilgi sistemleri dahilinde Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafından yapılacak. Bankalar, konut hesaplarıyla ilgili her türlü bilgiyi kurula vermekle yükümlü olacak.

“Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik” kapsamındaki tutarlar ise her yıl Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit edilen “yeniden değerleme oranı” kadar artırılacak. Bankaların “konut hesabı” ile ilgili yapacakları reklam, ilan ve benzeri duyurularında “konut hesabı” ifadesini kullanması da zorunlu olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir