Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Şirketler neden sürekli isim değiştiriyor?

” Şirketler neden sürekli isim değiştiriyor? ” sorusu son günlerde daha sık sorulmaya başlandı. Şirketlerin sürekli isimlerini değiştirmesinin nedeni nedir? 

Forbes Türkiye’de yer alan habere göre; piyasaların yaşadığı en önemli sıkıntılarından biri, devletin sağladığı teşvik sistemindeki düzenlemeler. 2000 kriziyle birlikte doğan bu sektör en başında yabancı yatırımcılar düşünülerek tasarlandı. Türk sermayesinin kısıtlı olduğu krizden sonraki dönemde yabancı yatırımcıların borç paketlerini alacağı düşünüldüğü için vergi teşbihlerine beş yıl şartı koyuldu.

Şirketler neden sürekli isim değiştiriyor?

Şirketler neden sürekli isim değiştiriyor?

Daha sonra da bu kısıtlama ile ilgili bir düzenlemeye gidilmedi. Sektörde bir şirket beş yaşına geldiğinde teşvikleri kesiliyor. Bu durumda teşviki kesilen şirket, rakipler karşısında dezavantajlı duruma düşüyor. Teşviki biten şirketlerde borçlu bazı harçlar ve vergiler ödemek zorunda kalırken devam eden şirketler bu ödemelerden muaf.

Sonuç;

Bu durum sektörde sürekli olarak yeni şirketlerin kurulmasına, yeni kurulanların satın alınması yoluyla şirketlerin birleştirilmesine ve isim değişikliklerine neden oluyor. Mevcut şirketlerin birçoğunun en az bir kez isim değiştirdiği görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir