Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Turizm: Alman Turistler Rus Turistlerden Önce Davrandı

 Geçtiğimiz yıl yaz sezonunda tatil planlarını "son dakika"ya bırakan, bu nedenle de otellerde Rus turistlerden yer bulamayan Almanlar, 2008 için işini şansa bırakmadı. Alman ve Avusturyalı turistlerin yaz sezonu için güneydeki otellere yaptırdığı rezervasyonlarda yüzde 20-25 artış yaşandı. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut, geçen yaz sezonunda Başbakan Angela Merkel'in ülke ekonomisine destek olunması amacıyla "tatilinizi ülkenizde geçirin" çağrısının Almanlar arasında olumlu yankı bulduğunu ancak, ülkede iklim koşulları nedeniyle Alman turistlerin yurtdışına çıkmaya başladığını hatırlatarak, "Rezervasyon yaptırmak istediklerinde de bu sefer odalar Rus turistler tarafından kapatıldı. Alman ve Avusturyalı turistlere yeteri kadar yer bulunamadı. Bunu gören Alman pazarı bu yıl daha hızlı davrandı. Yaz döneminde Türkiye'ye gelemeyen Almanlar kış tatillerin Antalya'da yaptı" dedi.


 
Ruslar Almanlara rakip
Yoğun olarak Almanya ve Avusturya pazarıyla çalışan TUI kuruluşlarından Magic Life da 2008 yılı için bu pazarlarda satışlarını geçen yıla göre yüzde 20-25 oranında artırdı. 2007 sezonunun Avrupa pazarının durgun olmasına rağmen iyi geçirdiklerini belirten Magic Life Center Türkiye Genel Müdürü Başak Erel ise, "2007 yılında Rus turist sayısı arttı. Bizim yoğun olarak çalıştığımız Almanya ve Avusturya pazarları geçen yıl rezervasyonlarına mayıs ayından sonra başlamıştı. Fakat Rus turist sayısının artması nedeniyle ve son dakikaya kaldıkları için Avrupa ülkeleri ilk defa Türkiye'de kontenjan sorunu yaşadı. Bugüne kadar rakipleri yoktu. Fakat baktılar ki rakip bir piyasa daha var. Bunun için 2008 planlarını buna göre yaptılar" diye konuştu.
2008 yılında özellikle Rusya pazarının gelişeceğine dikkat çeken Erel, "Bu ülkede 3 milyondan fazla kişinin yeni pasaport alması bekleniyor. Rusların Türkiye'ye olan akını devam edecek. Ama bizim çalıştığımız ana pazarlar yine Avusturya ve Almanya olacak. Yani Ruslar'a ayırdığımız kapasiteleri artırsak yüzde 150 oranında bir kapasite artırmamız gerekir.Biz hiç bir zaman tesislerimizde bir ülkenin ön planda olmasını istemiyoruz. Yani yüzde 100 Alman ya da yüzde 100 Türk değil" dedi.
 
Türkiye'de satın almak için yeni tesis arıyoruz
Türkiye iki yıldır yeni tesis açmayan Magic Life, pazara kayıtsız değil. Bu yıl Rodos ve Mısır'da yeni tesisler devreye alınacağını hatırlatan Başak Erel, "Hem Türkiye pazarında tesis kapasitesinin oturmasını bekledik hem de yurtdışında devreye giren diğer tesislere enerjimizi verdik. Ama Türkiye'de yeni tesis arayışlarımız da sürüyor. 2009'da Türkiye'de yeni tesis satın almak ve kiralamak için planlarımız var. Bugüne kadar 15 tesisle ilgilendik ama bizim kriterlerimize uygun bir yer şimdilik bulamadık" dedi.
 
Kredi kartı borçları bayram tatilini engelledi

Magic Life Center Türkiye Genel Müdürü Başak Erel, 2007 yılının kendilerini memnun eden bir yıl olmasına rağmen karlılık anlamında çok da başarılı geçmediğini belirtti. Bu yıl Kurban Bayramı rezervasyonlarının geçmiş bayramlara göre çok iyi olmadığına dikkat çeken Başak Erel, "Bayramın kış dönemine denk gelmesi, yaz dönemi tatillerinden kalan kredi kartları borçları müşterinin bu bayramda tatil kararı vermesini zorlaştırdı. Yaşanan sorun tamamen ekonomik" dedi.

Referans Gazetesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir