Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Standart&Poor’s görünümü negatife çevirdi

http://www.almevents.com/CustomerFiles_sri/upload/company_logo/standardandPoors1.gifUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s, Türkiye’nin görünümünü durağandan negatife çevirdi

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poors (S&P) Türkiyenin görünümünü durağandan negatife indirdi. Kuruluş, karara gerekçe olarak Türkiyenin dış finansman zorluklarını gösterdi. S&P, Türkiyenin, döviz cinsinden BB(-) ve yerel para birimi cinsinden BB olan kredi notlarını ise aynen teyit etti.

 

S&Pden yapılan açıklamada, görünümün durağandan negatife çevrilmesinde, Türkiyenin dış finansman ihtiyacı ve bu ihtiyacın teminindeki zorluğun etkili olduğu belirtildi.

Kuruluş, Türkiyenin cari açığının gelecek yıl daralacağını belirtirken, yine de dış finansman ihtiyacının artacağını vurguladı. Özel sektörün, dış finansman koşullarının zorlaşması nedeniyle iç piyasaya döneceği belirtilirken, bunun da faizler üzerinde baskı oluşturacağı ve bu durumun da ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebileceği kaydedildi. S&P, hükümetin, dış finansman koşullarını daha iyi duruma dönüştürmek amacıyla ya güven artırıcı önlemler alabileceği ya da uluslararası resmi bir kaynaktan dış kaynak sağlayabileceğini bildirdi. S&P, 2009da Türkiyede cari açığın gayri safi milli hasılaya oranının, öngörülen yüzde 7.3ten daha aşağıya daralacağını da tahmin etti.

Kaynak: Cumhuriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir