Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Sorun çözerken yeni teknoloji keşfetti

Tolkar AŞ, su ve deterjan tüketimini yarı yarıya düşüren makine üretti

İzmirde tekstil sektörüne yönelik çamaşır makinesi üretimi yapan Tolkar AŞ su, deterjan ve enerji tüketimlerini yarı yarıya düşüren endüstriyel çamaşır makinesi üretti. Geliştirdiği yeni teknolojiyle ürettiği makineyi Miracle (mucize) markası adı altında geçen ay piyasaya sunan Tolkar, bu ürün ile 25 milyon Avro olan cirosunu 42 milyon Avroya çıkarmayı hedefliyor.

 

Tolkar Ar-Ge Müdürü Tulgar Şimşek, endüstriyel çamaşır makinelerinde ortalama 200 litre su tüketilirken, ürettikleri yeni teknolojiyle bu oranın 120 litreye düşeceğini söyledi. Şimşek, suyu ısıtmak için harcanan enerjinin de aynı oranda azalacağını belirterek, kullanılan deterjanın da en az yüzde 40 oranında azalacağını, makinelerde yüzde 80i atık su ile çevreyi kirleten deterjan oranını da böylece düşürerek daha çevreci, yeşili koruyan bir makine üretmiş olduklarını kaydetti.

Yeni endüstriyel çamaşır makinesini Almanya ile Mısıra ihraç etmeye başladıklarını ve yurtiçi pazarlara sunduklarını söyleyen Şimşek, makineden bu yıl 200 adet üretmeyi planladıklarını, bu yeni teknolojiyi ev tipi çamaşır makinelerinde kullanmak için Alman Miele firması ile patent görüşmelerinde bulunduklarını bildirdi.

Şimşek, Sri Lankaya ihraç ettikleri makinelerde kullanım hatası sonucu oluşan bir sorun sırasında keşfedilen teknolojinin işleyişini söyle anlattı:Kazan içindeki suyun yıkama ile herhangi bir ilgisi yok. Biz de bu gereksiz olan suyu yeni makinelerde kullanmıyoruz. Su sadece iç tambura veriliyor. Delikleri küçültülmüş tamburdan sızan sular da düzeneğe eklenen bir pompa ile yeniden makineye veriliyor. Bu sayede yüzde 50 oranında daha az su kullanılmış oluyor. Bu da suyu ısıtmak için kullanılan elektrik ve deterjana da yansıyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir