Finans, Muhasebe, Vergi...
Marketing

Müşterileri İnternet Sitenize Nasıl Çekersiniz?

Müşterilerinizi hedef alan çevrimiçi içeriğin, düzenli olarak ziyaret etmelerini sağlamanın akıllıca bir yolu olduğunu keşfedin. Bir Web sitesi oluşturdunuz. Harika! Sorulması gereken sonraki soru şudur: Bir ziyaretçinin dikkatini çekmeyi başardığınızda, onu bir daha gelmeye nasıl ikna edeceksiniz? Kuşkusuz, tüm ziyaretçilerin geri gelmesini bekleyemezsiniz; ama müşterilerin ve potansiyel alıcıların gelmesini isteyeceksiniz. Bu nedenle, oyun kullanıcılarını hedeflemediğiniz sürece sitenizde ücretsiz oyunlar sunma fikrini bir kenara koyun. Sitenizde yayımladığınız makaleler ve diğer içerik faaliyet alanınızla ilgili, ilginç ve iyi hazırlanmış olmalıdır. İçeriğin benzersiz olması da sitenize arama altyapıları aracılığıyla erişilmesini kolaylaştırır.

Müşterilerinizin Web sitenize geri gelmesini sağlamanın yedi yolu şunlardır:
1) Kısa süreli indirimler yapın. Internet kullanıcıları indirimlere bayılır ve müşteriyi çekmenin en iyi yolu satış yapmaktır. İndirim dönemleriyle müşterilerin ilgisini çekin onlara üç aylık bir süre tanırsanız alışveriş yapmaktan vazgeçebilirler. Kullanıcılarınız indirimdeki ürünlerin sürekli değiştiğini bilirse, sitenizi düzenli olarak ziyaret etmeye başlayacaktır. Yaptığınız indirimlerde yaratıcı olun. Örneğin, doğrudan fiyat indirimi yapmak yerine onlara bir hediye vermeyi düşünün.

2) Gündemdeki konulardan ve eğilimlerden faydalanın. Internet kullanıcıları genelde haberlerde yer alan ilginç konuları çevrimiçi olarak takip eder. İşletmenizde güncel bir hikayeye bağlantılara yer verirseniz, ziyaretçileri Web sitenize çekmeyi başarabilirsiniz. Bu yöntem, halkla ilişkiler şirketlerinin müşterilerini medyanın gündeminde tutmak için kullandıkları bir taktiktir ve sizin de işinize yarayabilir. Örneğin, önemli bir vergi düzenlemesinin ardından, muhasebecinize siteniz için bir makale hazırlatıp bu düzenlemenin müşterileriniz ya da yerel işletmeler üzerindeki etkilerini sunabilirsiniz. Not: Önemli bir konu üzerinde görüş bildirirken dikkatli olmalısınız. 

3) Bilgileri düzenli olarak güncelleştirin. Neredeyse hep aynı kalan bir Web sitesi neden yine ziyaret edilmek istensin? Bilgilerinizi güncel tutarsanız, ziyaretçileriniz şirketinizin ciddi ve faaliyette olduğu mesajını alacaktır

4) Bir yarışma düzenleyin. Bu, ziyaretçilerinizin Web sitesine ve faaliyetlerinize ilgi duymasını sağlamak için harika bir yoldur. Kullanıcılarınızın görüşlerini sorarsanız, yarışmanın Pazar araştırma aracı olarak rolü ikiye katlanacaktır. Ödüllerin büyük olması gerekmiyor, ancak eğlenceli ve hedef pazara yönelik olmalıdır. Bir başka faydası da, yarışmaya girdiklerinde katılımcılara şirket haberleri konusunda bilgilendirilmek isteyip istemediklerini sorabilirsiniz. Not: Kendinizi yasal olarak korumak için, bu tür bir promosyonda geçerli olan resmi kanunlara uygun hareket ettiğinizden emin olmalısınız.

5) Bir e-posta haber bülteni gönderin. Bu popüler tanıtım taktiği aynı zamanda etkilidir. Binlerce abonenin olduğu bir liste oluşturmak yerine, hedef okuyuculara yönelik kaliteli bir liste oluşturmaya odaklanın. Gönderdiğiniz e-posta haber bülteninin kısa ve bilgilendirici olmasını sağlayın. Şirket tanıtımları kabul edilebilir, ancak ölçüsünde bırakılmalıdır.

6) Uygun e-posta gruplarına katılın. Zamanınız varsa, bir hedef e-posta listesine katılarak potansiyel müşterilerle tanışabilir ve onları işletmeniz hakkında bilgilendirebilirsiniz. E-posta listesi, belirli bir konuya ilgi duyan aboneler topluluğudur ve günde 10–100 e-posta gönderip alabilirler. E–posta grubuna üyelik, şirketinizin uygun bir pazarda hizmet vermesi durumunda yararlıdır. Örneğin, bir evcil hayvan dükkanının sahibi, evcil hayvan sahiplerinin posta listesine üye olabilir. Bir uzman olarak katıldığınızda, işletme sahibi olarak işyerinizi potansiyel müşterilere tanıtma fırsatınız doğacaktır. Not: E-posta listelerine katıldığınızda, e-postanızın içeriğinde tanıtım yapmayın; ancak e-postanın imza satırı kısa bir tanıtım mesajı içerebilir.

7) Müşterilerinizi tanıyın. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve hedeflerini bilmek, pazarlama çalışmalarınızdan verim alabilmenizi sağlar. İstatistik çalışmalar ve izleme raporları sayesinde, Web sitenizin ziyaretçilerine yönelik ilgi alanlarını daha sağlıklı belirleyebilirsiniz. Web sitesi kullanım istatistikleri, insanların sitenize nasıl eriştiklerini ve sitede ne yaptıklarını anlamanıza yardımcı olacaktır. İstediklerini bulabiliyorlar mı, yoksa sitenizdeki bazı sayfalar siteden ayrılmalarına mı neden oluyor? Sitenin içeriği ilgi çekici mi? Bu gibi soruların yanıtları, çevrimiçi pazarlama çalışmalarınızı daha etkili hale getirmenize yardımcı olacaktır.


Kaynak: www.microsoft.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir