Finans, Muhasebe, Vergi...
Marketing

E-Postayla Pazarlama Neler Yapabilir?

Son zamanlarda katıldığımız birkaç seminerde, bazı küçük işletme sahipleri ile konuşma fırsatımız oldu ve onlara şu soruyu sorduk; “Müşterileriniz ve hedef kitleniz ile nasıl iletişim kuruyorsunuz?” Genellikle verdikleri cevap aynıydı: ‘Her yıl müşterilerimize tatil kartı yolluyoruz' Bu cevap bizi her zaman hayrete düşürmüştür. 

Tabii ki tatil kartlarının kendine özgü amaçları var. Ancak bir işletme yılda yalnızca bir kez gönderilen bu kartlarla ayakta kalamaz. Varsayalım bu çok uç bir örnek ama şu anda eminiz ki siz de 'Acaba yeteri kadar iletişim kurabiliyor muyum' diye merak ediyorsunuzdur…

Sizlere tavsiyemiz, müşterilerinizin bir yıl içerisinde size, ürününüze veya servisinize kaç kere ihtiyaç duyduğunu düşünmeniz. Bu sizin hedef kitleniz ve müşterilerinize ulaşmanızı belirleyici bir unsur olmalıdır, bu sayıyı minimum olarak düşünüp, buradan yola çıkmanız gerekmektedir. Bir pazarlama veya software şirketi, eğitim enstitüsü veya bir restaurant vs. olabilirsiniz. Hiç farketmez, başarı ve karlılık; sadık müşterilerle, ihtiyaç ve isteklere karşılık verebilme ile doğru orantılıdır.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; sürekli müşterileriniz, yeni müşterilerinize göre sitenizde yüzde 67 oranında daha fazla zaman harcamaktadırlar.

Herşey İletişime Bağlı
İletişim, tüm ikili ilişkilerde kritik bir rol oynar. Uzun zaman önce etkili iletişim sayesinde dinamik ve önemli müşteri ilişkileri yaratan küçük işletmelerden ders almalıyız. Bu firmalar zamanla müşterilerinin her birini ayrı ayrı merak edip tercihlerini öğrenerek, müşteri portföylerini büyütmüşlerdir. Bu firmalar, müşterileri ile ilgili bilgileri doğrudan kendilerinden elde etmektedirler ve daima onlarla iletişim halinde olup, müşterilerinin kendileri için önemini vurgularlar.

İstatistikler gösteriyor ki, genelde 6 veya 7 kontak kurduktan sonra, karşı tarafı müşteriye çevirebiliyorsunuz. Bu da ciddi anlamda zaman ve para kaybı demektir. İşte e-posta, pazarlama da bu noktada kritik bir rol oynar.

E-Posta Ziyaretçileri Sadık Müşterilere Çevirir
E-posta pazarlama sayesinde, dışarıdaki kişilerin sizin sayfanızı, ofisinizi ziyaret etmelerini veya telefon yoluyla size ulaşmalarını beklemek yerine gerçek müşterileriniz ile aktif bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Ve yine e-posta pazarlama ile varolan müşterilerinizle olan ilişkilerinizi sağlamlaştırır, ziyaretçilerinizi ve ilk kez sizinle tanışan kişileri de uzun zamanlı, sadık müşterilerinize dönüştürebilirsiniz.

Yine e-posta pazarlama yoluyla daha hızlı bir şekilde iletişim kurabilir, müşteri ve hedef kitlenize göndermek istediğiniz mesajı en kısa sürede ve güvenli olarak iletebilirsiniz ve aynı hızda da sonuçları görmeye başlarsınız.

Daha Sık İletişim Kurun ve Daha Çok Bilgi Toplayın
E-posta pazarlama yöntemi en ekonomik en etkili pazarlama yöntemidir. Sonuç alma yönünden karşılaştırıldığında ise; direkt postalamaya oranla 5 kez, banner’ larınıza oranla 25 kez daha etkili bir yöntem. E-posta pazarlama yöntemi ile kolay ve ekonomik yoldan kendi müşterilerinizin belirlediği iletişim destek ağları yaratabilirsiniz. Bu sayede de aynı pazarda yer aldığınız şirketlerden bir adım öne geçme fırsatı yakalarsınız.

E-posta ile onlarca değişik şey gönderebilirsiniz; e-bülten, belli müşterilerinizin tercih ettiği promosyonlar, indirim kampanyalarını, davet ve organizasyonlarla ilgili bilgiler, duyurular, tebrikler vs.

Müşteri İle İlişkilerinizi Kalıcı, Uzun Süreli Boyutta Büyütmek
E-posta, ziyaretçiler ve var olan müşterileriniz ile erken ve uzun süreli müşteri ilişkileri sağlamada etkin, kolay ve ucuz bir yöntemdir. Müşterilerinizi ve ziyaretçilerinizi, sizin onların ihtiyaçlarını karşılayacağınız doğru adres olduğunuza ikna etmelisiniz. Böylece aranızdaki güven, tüm kapıların açılmasına yardımcı olur.

Ziyaretçileriniz ve müşterilerinizden elde ettiğiniz bilgiler ışığında sunacağınız hizmet, kalitenizi artırır, onların ihtiyaçlarını anlamanızı kolaylaştırır ve rakipleriniz ile aranızı açmanızı sağlar.

Sonuçları Kolayca Elde Etme ve Geliştirme
Genellikle çoğu pazarlama kampanyasında veya reklamcılıkta sonuçların, geri dönüşümlerin ölçülmesi zordur. Ancak e-posta pazarlama ile, kolayca kaç iletinin gönderildiğini, kaçının okunup, kaçının henüz açılmadığını, geri dönenleri ve tıklama raporlarını görebilirsiniz.

Aynı zamanda, kimin kimlere hangi e-postayı gönderdiğini, hangi konunun en fazla tıklandığını ve ayrı ayrı kimlerin tıkladığını görebilirsiniz. Tüm bu yararlı bilgiler ışığında, hangi kampanyanın kimlere gönderileceğini ve nasıl en yüksek performansı elde edeceğinizi görmüş olacaksınız.

Kaynak: www.hedefposta.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir