Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

İnşaatta kriz kapıda

Demir fiyatlarında 2007 yılı Ekim ayından bu yana yüzde 113 artış oldu

Demir fiyatlarında son aylarda dünya genelinde yaşanan rekor düzeydeki artışlar, Türkiyede durgunluğa bağlı olarak inşaat sektöründe kriz potansiyelini büyütürken, tüm ekonomi için de tehdit oluşturuyor. Demir fiyatlarının yükselmesi, Çinin tüketiminin artması, petrol fiyatlarının yükselmesi, Arap ülkelerinin yatırımlarına hız vermesi gibi nedenlere bağlanırken, demire özellikle son dört ayda dokuz kez zam yapıldığına işaret ediliyor.

Türkiyede demir fiyatları 2007 yılı Ekim ayından bu yana yüzde 113 artış gösterirken, artışın ağustos ayına kadar hız kesmeyeceği tahmin ediliyor. Demirin inşaat sektörünün vazgeçilmez üç malzemesinden biri olduğunu söyleyen Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Eren, demirdeki fiyat artışının maliyeti yaklaşık yüzde 15 arttıracağını belirtti.

Sektörde duraklamanın yaşandığı bir dönemde demirde yaşanan fiyat artışlarının sektörde ciddi krize dönüşebileceğini vurgulayan Eren, Başbakanın talimatı ile kamuya iş yapan müteahhitler için Fiyat Farkı Kararnamesi hazırlanıyor. Bu biraz müteahhitleri rahatlatır.. ancak özel sektörde çalışan müteahhitler yeni fiyatlar karşısında zor durumda kaldıaçıklamasında bulundu.

Kaynak: Cumhuriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir