Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Girişimcilik Enstitüsü

 

 

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) ile Cisco, TOBB ETÜ’nün Ankara yerleşkesinde Cisco Girişimcilik Enstitüsü kurulacağını duyurdu. Cisco Girişimcilik Enstitüsü ile girişimcilere küçük ve orta ölçekli bir işletmeyi başarı ile yönetmek için ihtiyaç duyacakları yeteneklerin kazandırılması hedefleniyor. Enstitüde verilecek eğitim, Cisco’nun dünya çapında uyguladığı i-Executive Eğitim Programı (iExec) temel alınarak hazırlandı.

    
Cisco Girişimcilik Enstitüsü müfredatı, stratejik planlama, iş planı oluşturma, temel finansman ve yatırım bilgileri gibi konuları içeriyor. Eğitimde ayrıca girişimcilik sermayesi kuruluşları ile ilişkileri geliştirmek ve daha iyi iş sonuçlarına ulaşmak için bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı gibi girişimcilik yeteneklerini ve reflekslerini geliştiren konular yer alıyor. Cisco Girişimcilik Enstitüsü katılımcıları lider girişimcilik eğitmenleri tarafından sağlanan uzaktan eğitim ve video gibi geniş çevrimiçi içeriğe erişim hakkına da sahip olacaklar. Cisco Girişimcilik Enstitüsü’nde eğitimlere Ekim ayında başlanması planlanıyor. Eylül 2006’da Cisco, Türkiye’ye 275 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıklamıştı. Cisco Network Akademisi bu yatırımın bir parçası olma özelliği taşıyor.

 

Türk ekonomisi için önemli bir adım

   
TOBB ETÜ Senato Salonu’nda düzenlenen imza törenine TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Üniversite Rektörü Prof.Dr. Tahsin Kesici, Cisco Merkezi ve Doğu Avrupa Bölgesi Başkan Yardımcısı Kaan Terzioğlu ve Cisco Türkiye Genel Müdürü Erkan Akdemir katıldı.
   
Cisco Girişimcilik Enstitüsü’nün Türk ekonomisi için çok önemli bir adım olduğunu söyleyen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bu enstitüye evsahipliği yapmak TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin bilgisayar mühendisliği ve işletme bölümlerindeki eğitim faaliyetleri ile olumlu bir etkileşime fırsat sağlayacak. Girişimcilik Enstitüsü’nün orta vadede benzer programları çevre ülkelerdeki KOBİ’lere de verecek daha geniş kapsamlı bir bölgesel enstitüye dönüşmesini arzuluyoruz. Cisco Girişimcilik Enstitüsü’nde yürütülecek eğitim programlarının, Ekim 2007’den itibaren TOBB ETÜ’nün Ankara yerleşkesinde başlamasını planlıyoruz ve programların ilk mezunlarının sertifikalarını yıl sonunda almalarını hedefliyoruz. Cisco tarafından sağlanan standart ders materyallerine dayalı olarak verilmeye başlanacak dersler, bu materyallerin Türkçeleştirilmesini ve içeriğin Türkiye koşullarına uygun örneklerle zenginleştirilmesini takiben Türkiye’nin diğer illerinde de verilmeye başlanacak.”
   
İmza töreninde konuşan Cisco Merkezi ve Doğu Avrupa Bölgesi Başkan Yardımcısı Kaan Terzioğlu da, duyurusu yapılan Cisco Girişimcilik Enstitüsü hakkında şunları söyledi: “Türk ekonomisinin büyümesi ve başarısı büyük oranda yerel KOBİ’lerin başarısından kaynaklanıyor. Bu şirketler için bilgi ve iletişim teknolojileri, verimlilik ve performansı artırmada itici güç olabiliyor. Fakat son teknoloji çözümleri de kullansalar uygulama odaklı işletmeler ve girişimciler, bilgi ve iletişim teknolojilerinin işlerinin başarısında nasıl bir öneme sahip olduğu hakkında yeterli bilgiye sahip değiller. Cisco, Cisco Network Akademisi sayesinde eğitim konusunda önemli deneyimlere sahip oldu. Cisco Girişimcilik Enstitüsü girişimcilik konularına odaklanacak ve bilgi ve iletişim teknolojilerinin KOBİ’ler tarafından kullanılması desteklenecek.”

Kaynak BThaber 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir