Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Ekonominin Yarısı Kayıt Dışı

İSO Başkanı Küçük, Davutpaşa'da meydana gelen patlamayla kayıt dışıyla mücadelenin öneminin tekrar gündeme geldiğine dikkat çekti. Sanayiden yükselen olumsuz sinyallerin arttığına da işaret eden Küçük, küçülmenin "uyarıcı" nitelikte olduğunun altını çizdi.

Küçük, Davutpaşa'da meydana gelen ve onlarca kişinin hayatına mal olan patlamayla kayıt dışıyla mücadelenin öneminin tekrar gündeme geldiğine dikkat çekerek şu noktalara değindi. Bu olay, kayıt dışı üretim, kayıt dışı istihdam, çarpık kentleşme ve sanayinin yanlış yerleşimi gibi sorunları kamuoyunun gündemine taşıdı. Mevcut verilere göre Türkiye'de kayıt dışı ekonominin büyüklüğü, GSYİH'nin yüzde 45 ile yüzde 60'ı arasında değişiyor.

Bir taraftan, sosyal güvenlik sisteminin açıkları ekonomideki en büyük kara deliklerden birini oluşturuyor diğer taraftan da çalışan nüfusun yarısı sosyal güvenlikten mahrum kalıyor. Kayıt dışı üretim, kayıt altında mükellefiyetlerini yerine getirerek çalışan işletmeler aleyhine büyük bir haksız rekabet doğuruyor.

Çözüm: Vergi oranlarını düşürerek, kayıt dışını kayıt altına almayı ve vergi tabanını genişletmeyi hedefleyen, vergi sistemini etkin ve adil işler hale getiren bir vergi reformunun hayata geçirilmesi. İstihdam üzerindeki yüklerin hafifletilmesi…
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir