Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Ekonomide yıl geçti, kriz kaldı

2009’u derin bir kriz yaşayarak geride bırakan Türkiye’yi zor bir yıl bekliyor

2010 ile birlikte insanlarda psikolojik bir rahatlama olmasına rağmen ekonomi cephesinde krizin daha uzun dönem süreceği belirtiliyor.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Tamer Dinçşahin, 2009’un taşımacılık sektörü için kötü geçtiğini belirterek, 2008de Türk nakliyecilerinin yaptığı sefer sayısının 840 bin olduğunu, 2009da bunun yüzde 20 düştüğünü söyledi.

Dinçşahin, 2010 geldi, hemen her şey düzelecek diye bir şey yok. Sadece tarih değişti. Bu insanlarda psikolojik bir rahatlama yaratabilir ama kısa zamanda ekonomide bir düzelme olmayacakdedi. Yaşanan kriz döneminde sektördeki mevcut sorunların çözülmediğini anlatan Dinçşahin, Türkiyenin lojistik üretimin üssü olması hedefleniyor. Buna karşılık lojistik alt ve üst oluşturulmasında taşıma faktörlerinin bir arada yapılmasına öncülük edecek lojistik yapılar projesi daha hayata geçirilmedi. Bununla ilgili bir atılım yapılamıyor. Bunların yapılması için siyasi irade olmalıdiye konuştu.

Yatırımda toparlanma yok

Uluslararası Yatırımcılar Derneğine (YASED) göre uluslararası doğrudan yatırımlara ilişkin beklentilerde 2010da tam toparlanma beklentisi bulunmazken, kriz öncesi dönemdeki giriş miktarlarına dönülmesinin ancak 2011de mümkün olabileceği görülüyor. YASEDe göre global ekonomide krizden çıkış sinyalleri görülmeye başlanmasına rağmen riskler hâlâ sürerken krize neden olan faktörler devam ediyor, finansal sektör zararları sürüyor ve kredi piyasaları kısmen işlevsiz görünüyor. Hanehalkı servet kaybı sürüyor, yüksek işsizlik ve kredilerde zayıf performans sözkonusu.

ŞEHRİBAN KIRAÇ

Kaynak: Cumhuriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir