Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Cep Telefonundan Şikayetciyiz

Tüketiciler Derneğine (TÜDER) geçen yıl yapılan şikayetlerin, en fazla GSM sektöründen geldiği bildirildi.

TÜDER, 1 Ocak-31 Aralık 2006 döneminde, derneğe iletilen şikayetlere ilişkin raporu açıkladı. Rapora göre, geçen yıl derneğe iletilen 2.687 şikayetten 332'si cep telefonu, 299'u kredi kartı, 256'sı kapıdan satış, 251'i ise ayakkabıdan kaynaklandı. Şikayetlerin 192'si araba-motorsiklet, 186'sı mobilya, 179'u tekstil, 174'ü bilgisayar, 156'sı beyaz eşya, 153'ü elektrikli ev aletleri, 134'ü internet ve ADSL, 68'i televizyon, 46'sı gıda, 44'ü kuru temizleme ve halı yıkama, 43'ü reklam, 37'si devremülk ev, 30'u sigorta, 27'si baz istasyonu, 26'sı paket tur, 22'si elektrikli sayaç, 18'i benzin ve akaryakıt, 14'ü doğal gaz için yapıldı. Şikayetlerin 95'i kullanıcı hatasından kaynaklandı, bin 80 şikayet dernekte çözümlendi. Şikayetlerin 26'sı İTO'ya, 1.290'ı hakem heyetlerine, 132'si tüketici mahkemesine iletilirken, 64 şikayet hakkında bilgi verildi.

TÜKETİCİ, EN BÜYÜK SORUNU GSM SEKTÖRÜNDE YAŞADI

Rapora göre, tüketici sorununun en az yaşandığı sektör organize perakende sektörü oldu. Tüketici, en büyük sorunu ise GSM sektöründe yaşadı. Kampanyalı satışlardan sonra çok sayıda şikayet geldiği ve üretimin sorgulandığı belirtilen raporda, “Ayakkabı şikayetleri, kalitenin sorgulanmasını gerektirmekte” denildi.

Cep telefonları, otomobil, elektronik eşya yetkili servis kalitelerinin yanında satış sonrası hizmetlerinin de çok tartışılır bir noktada olduğuna dikkat çekilen raporda, kredi kartı, kuru temizleme, devre mülk, kapıdan satışlarda yaşanan sorunlara işaret edildi.

Raporda, gıda sektörüne ilişkin olarak “Gıda, üretimden sofraya sorunlu. Çözümü en zor sektör. Kamu-özel sektör, üniversite, üretici, satıcı ve tüketici birlikteliğiyle çözülmek zorunda” değerlendirmesine yer verildi. Banka hizmetleri için “Çok tartışılan, çok sorgulanan, çok kapalı”, sigorta hizmetleri için “Daha çok güvenilir olmaya yönelik yeniden yapılandırılma ihtiyacı var” görüşü aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir