Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Bosch Türkiyede 3 kat hızlı büyüdü, 150 milyon Euro yatırım yapacak

Bosch büyümede yüzde 6 olan dünya ortalamasını 3’e katlayarak Türkiye’de 1.6 milyar Euro’luk ciroya ulaştı.

Yüzde 17’lik büyümeyi desteklemek için bu yıl Türkiye’ye 150 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yapmayı hedefleyen Bosch, Bursa’da 28 milyon Euro’luk benzin püskürtme fabrikası açacak.

http://benzinsider.com/wp-content/uploads/2007/03/bosch.jpg

BOSCH, büyümede yüzde 6 olan dünya ortalamasını 3’e katlayarak 1.6 milyar Euro’luk ciroya ulaştığı Türkiye’ye 28 milyon Euro’luk benzin püskürtme fabrikası yatırımına hazırlanıyor. Dünyada yaşanan global krizden tüm ülkelerin etkileneceğini söyleyen Bosch Sanayi Ticaret Genel Müdürü Hermann Butz, "Biz uzun ve orta vadeye bakıyoruz. Bu nedenle Türkiye’de yatırımları hızla sürdürüyoruz. Türkiye’ye bu yıl 150 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yapacağız" dedi.

HEDEF YÜZDE 15: 2007’de yüzde 17 artış gösteren Bosch’un cirosunun 2008’de yüzde 15 artacağını öngördüklerini söyleyen Butz, "Bursa tesislerinde üretilen dizel enjeksiyon sistemleri, dünyada Bosch dizel sistemleri kullanılan yolcu araçlarındaki enjektörlerin yaklaşık üçte birini oluşturuyor. Şimdi yine Bursa’da da benzin püskürtme sistemleri üreteceğiz" dedi

AR-GE’YE 37 MİLYON EURO: Son 5 yıl içerisinde Türkiye’de 37 milyon Euro Ar-Ge harcaması yaptıklarını belirten Butz, Türkiye’de 5 yılda 70 patent başvurusunda bulunduklarına dikkat çekerek, şunları söyledi: "Türkiye’deki yabancı firmalar arasında en yüksek rakam bizde. 2007 yılında Ar-Ge bölümümüzde 67 kişi çalışırken, bu çalışan sayısını 2008 ve 2009’da devamlı artırmayı hedefliyoruz. 2008 yılında 30 tane yeni mühendis alıyoruz. Bu 30 yeni mühendisle birlikte hem ilave yeni teknolojiler geliştirmeye hem de sıfırdan ürün geliştirmeye başlıyoruz."

ÇİFT HANELİ BÜYÜDÜK: Sadece 2007 yılında değil son 5 yılda tüm faaliyet alanlarında istikrarlı büyüme gösterdiklerini vurgulayan Butz, son 5 yılda hep çift haneli büyüdükleri Türkiye’de 1.1 milyar Euro ihracat hedeflediklerini söyleyerek 2008 hedeflerini şöyle özetledi: "Bosch Grubu Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi etkin yatırımlar, yenilikçi, çevre dostu ürünler ve servisler ile büyümeyi sürdürecek. Büyük yatırımları Türkiye’ye getirmeye devam edeceğiz. Kapasite artışları gerçekleştireceğiz. Yeni ürünler ve yeni projelerimiz var. Bursa’daki fabrikamızı da geliştireceğiz." Butz, Bosch’un Türkiye cirosunun yüzde 55’ini otomotiv-teknoloji, yüzde 37’sini dayanıklı tüketim malları elde ettiğini belirtti.

Butz: Ekonomik ve politik istikrar önemli

BOSCH Grubu’nun Türkiye’deki istikrarlı büyümesine ve grubun Türkiye ve dünya çapındaki faaliyetlerindeki paralelliğe dikkat çeken Hermann Butz, "Üretimdeki yüksek kalite ve verimlilik, yaratıcılık, yüksek motivasyon, nitelikli iş gücü ve geçmiş dönemlerde uygulanan cazip teşvikler başarımızı destekledi. Diğer taraftan bölgenin orta ve uzun vadede gelişme potansiyeli ve Bosch markasının yüksek itibarının da Grubun Türkiye’de büyümesine katkıda bulundu. Politik, ekonomik istikrar ve reformlar devam ederse Türkiye yatırımlar için cazip yer olmaya devam edecektir" dedi. Türkiye’de yatırımcılar açısından geliştirilmesi gereken noktalara da değinen Butz, "Fikri mülkiyet haklarının korunması, sanayicilerin ülkeye yeni teknoloji ve ürünleri getirebilmesi için meslek eğitim sisteminin iyileştirilmesi, kayıt dışı ekonomiden kaynaklanan haksız rekabetin önlenmesi, imalat sektörü için proje bazlı yatırım teşvikleri sağlanması, artan işgücü ve enerji maliyetlerinin azaltılması gerekiyor" diye konuştu.

Kaynak: Hurriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir