Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Çin’in Büyüme Hedefi Yüzde 8

Çin'in en yüksek yetki organı olan Çin Ulusal Halk Meclisinin yıllık toplantısı, Pekin'deki Büyük Halk Toplantı Sarayında başladı.

Çin Başbakanı Ven Ciabao, toplantının açılışında hükümetin çalışmalarıyla ilgili olarak sunduğu raporda, 2009 için büyüme hedefini yüzde 8 olarak belirlediklerini ve Tüketici Fiyatları Endeksindeki artış hızının da yüzde 4 dolayında tutulmasını hedeflediklerini belirtti.

Başbakan Ven, küresel finansal krizin etkisiyle ekonomide meydana gelen yavaşlama yüzünden Çin'in beklenmeyen sorun ve zorluklarla karşılaştığını da söyledi.

Ven, uygun bir büyüme hızının sürdürülmesinin, 1 milyar 300 milyon nüfuslu büyük bir gelişmekte olan ülke olan Çin'in istihdamı ve vatandaşların gelirini artırarak sosyal istikrarı sağlaması için bir zorunluluk olduğuna işaret etti.

Çin Başbakanı, 2009'da 9 milyon kişinin daha istihdam edilerek kayıtlı işsiz oranının yüzde 4,6'nın altında tutulması, vatandaşların gelirinin istikrarlı biçimde artırılması ve dış ödemelerde daha sağlıklı bir denge oluşturulması dahil olmak üzere hükümetin hedeflerini sıraladı.

KRİZE KARŞI ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ

Başbakan Ven, 3 bine yakın temsilciye çalışma raporunu okurken, küresel finansal krize karşı ekonominin dengeli ve istikrarlı gelişmesinin sağlanmasına öncelik vereceklerini ifade etti.

Ven, bütün ülkelerle işbirliğini derinleştirerek uluslararası finans krizinin yayılmasını ortaklaşa engelleyeceklerini, uluslararası finans sisteminin reformunu hızlandıracaklarını ve ticaretle yatırım korumacılığına karşı çıkarak, dünya ekonomisinin en kısa sürede yeniden canlanmasına katkı yapacaklarını söyledi.

Raporda, iç ve dış ekonomik ortam ile Çin'in karşı karşıya bulunduğu sorunların ve sıkıntıların yanı sıra, gelişme hedefleri, makro kontrol çalışmalarının çizgisi ve uygulanacak politika ve önlemlere yer verildi.

Çin hükümetinin ekonomiyi canlandırma paketini kapsamlı şekilde uygulayarak hükümet yatırımlarını büyük ölçüde artırma, yapısal nitelikli vergi indirimleri uygulama, belli başlı sektörleri canlandırma programlarını hayata geçirme yoluyla öz kaynaklara dayanarak yenilik yaratma çalışmalarını hızlandıracağı belirtilen raporda, sosyal güvenlik düzeyini ve istihdamı artırarak iç talebi genişleteceği, ulusal ekonominin genel rekabet düzeyini yükselteceği ve sosyal çalışmaları ilerleteceği ileri sürüldü.

"REFORMLARA DEVAM"

Çin Başbakanı, faiz piyasası reformunu ileriye taşıyacaklarını ve aynı zamanda Çin parasının kur oluşum mekanizmasını daha sağlıklı hale getirerek, mantıklı bir düzeyde kur istikrarını sürdüreceklerini söyledi.

Ven, finans sektöründeki yapısal reform ile sermaye piyasası reformunu derinleştirerek menkul kıymetler borsalarının istikrarını koruyacaklarını kaydetti.

Ürün kalitesini ve üretim güvenliği sorununa da değinen Ven, belli başlı sektörlerdeki üretim güvenliği denetimlerini yoğunlaştırarak, ciddi iş kazalarını kararlılıkla önleyeceklerini belirtti.

Bunun yanı sıra ürünlerin kalite güvenliği kıstaslarını daha sağlıklı hale getirerek piyasaya giriş, tüm üretim sürecinin denetimi ve sorunlu ürünlerin geri toplatılması mekanizmasını ciddiyetle uygulayacaklarını kaydeden Ven, bu yıl piyasa düzenini korumayı amaçlayan bir dizi özel operasyon düzenleneceğini de açıkladı.

Yatırım programları göz önünde bulundurarak merkez maliyesinin bu yıl 950 milyar yuan (140 milyar ABD Doları) açık vermesini öngördüklerini kaydeden Çin Başbakanı, milli gelirin yaklaşık yüzde 20'sine denk gelecek bu bütçe açığını kaldırabilecek güçte olduğunu savundu.

"YOLSUZLUK DEVAM EDİYOR"

Başbakan Ven, yolsuzluğun, bazı bölge ve birimler için ciddi sorun olmaya devam ettiğini söyledi.

Hukuk çalışmalarını güçlendirerek yasama çalışmalarının şeffaflığıyla vatandaşların katılım düzeyini artıracaklarını söyleyen Ven, toplumsal anlaşmazlıkları çözme mekanizması ile toplumsal istikrar için erken uyarı mekanizmasının daha sağlıklı hale getirileceğini de sözlerine ekledi.

Hurriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir