Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Xerox Ağaçları Koruyor

 Dijital baskı ve kopyalama makinelerinde kullanılabilecek ve ağaç tüketimini yarı yarıya azaltabilecek mekanik fiber kağıt üretildi.

 Xerox tarafından geliştirilen ve ağaç tüketimini yarı yarıya azaltacak bu kağıda "Yüksek Randımanlı Kağıt" (High Yield Business Paper) adı verildi. Yeni kağıdın mevcut tüm Xerox dijital baskı ve kopyalama makinelerinde test edildiği ve Xerox ürünleri ile sorunsuz kullanılabileceği belirtiltildi. Bu kağıdın, geleneksel kağıtlara göre daha hafif olmasının, postalama ve gönderim maliyetlerinde de tasarruf imkanı sağlayacağı kaydedildi. ABD’de ağustos ayı başında satışa sunulan yeni mekanik fiber kağıt, talep olması halinde Türkiye’de de satışa sunulacak.

HİDROELEKTRİK ENERJİ: Daha az ağaçla daha fazla kağıt elde etmeyi sağlayan yeni mekanik fiber kağıdın üretiminde, fosil yakıt yerine hidroelektrik enerji kullanılarak sera gazı emisyonu da yüzde 75 azaltıldı. Geliştirilen teknoloji ile geleneksel ofset gazete kağıdının dijital baskı makinelerinde kullanımı da söz konusu olabilecek. Xerox, bu kağıdın üretim yöntemi ile ilgili patent başvurusunda bulundu. Xerox’tan yapılan açıklamaya göre, geleneksel kağıt hamuru üretiminde ağaç kütükleri, su ve kimyasal bir karışım kullanılarak kimyasal yoğurma sürecinden geçerek ağaç lifleri ayrıştırılıyor. Ayrıştırılan ağaç liflerinin üzeri selüloz ile kaplanıyor, işleme giren her ağaç parçasının yaklaşık yüzde 45’i kağıt haline geliyor. Geride kalan ahşap kimyasalları ise işlem esnasında enerji oluşturmak için yakılıyor. Yüksek Randımanlı Kağıt ise, mekanik bir yoğurma sürecinden sonra üretiliyor, yeni bir yaklaşımla geliştirilen ağaç kimyasalları, işlem esnasında kağıt yapıcı liflerden ayrılmadığı için bu yöntem her ağaçtan 2 kat daha fazla kağıt üretilmesini sağlıyor.

Kaynak: Hürriyet 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir