Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Torunlar Şirketler Grubundan Yatırım

Gıda, kağıt, alışveriş merkezi işletmeciliği ve inşaat gibi sektörlerde faaliyet gösteren Torunlar Şirketler Grubu, yeni projelerini düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıttı.

Torunlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, toplantıda yaptığı konuşmada, 2006 yılını, yeni projeler yılı olarak değerlendirdiklerini belirterek, önemli projeleri olduğunu söyledi.

Bursa'da 1.260 konutun bulunduğu Korupark Projesi'nin temelinin bir süre önce atıldığını anımsatan Torun, Korumax Alışveriş ve Eğlence Merkezi Projesi'nin de tamamlanmasıyla Bursa'nın, en büyük alışveriş merkezine kavuşacağını kaydetti.

 Torun, Bursa'daki iki projenin yaklaşık yatırım tutarının 200 milyon dolar olduğunu bildirdi. İstanbul'da da önemli 2 projeye başladıklarını dile getiren Torun, bunlarda birinin Zincirlikuyu-Garden Tower olduğunu, bu projenin 125 bin metrekare inşaat alanı ve yaklaşık 150 milyon dolarlık yatırım büyüklüğü ile iddialı olduğunu söyledi.

Bir diğer projelerinin de Haramidere'deki ''Deepo Center'' olduğunu belirten Torun, bu projenin yatırım tutarının ise yaklaşık 100 milyon dolar olduğunu kaydetti. Bursa'daki projelerin başladığını, İstanbul'dakilere ise bu yıl içinde başlanacağını bildiren Torun, Bursa'daki Korupark ve Korumax Projelerinin gelecek yıl Nisan ayında, İstanbul projelerinin de 2008 yılının sonunda tamamlanacağını ifade etti.

Torun, bu büyüklükteki projeler için ortaklık düşünüp düşünmedikleri yönündeki soru üzerine, şunları kaydetti: ''Şu an bir ortaklığımız yok. Ticarette hayır demek için bir neden yok. Şartlar elverirse, uygun ortaklık teklifi gelirse neden olmasın? Yeni yatırımcılar var, bunlara açığız. Asıl hedefimiz bir Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) modeline dönüşüp, halka açılmak. Alışveriş merkezleri halka açılmak için uygun seçimlerdir. GYO'ya dönüşerek ulusal ve uluslararası yatırımcıları çekmek istiyoruz. 2007 yılının başında bu projemizin gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.''

YATIRIMCILAR TEDİRGİN

Aziz Torun, son dönemde konut sektöründeki gelişmelere ilişkin bir soru üzerine, daha önce kendisinin bir röportajında ''İnşaatçılar vergi rekortmeni olurlar'' şeklinde yorum yaptığını anımsatarak, ''Bu sözümü şimdi geri alıyorum'' dedi.
Faiz oranlarındaki yükselme, ekonomik istikrarı bozan izlenimlerin, yatırımcıları tedirgin ettiğine dikkat çeken Torun, şöyle devam etti: ''Faiz oranlarında yükselme ve kararsızlık var. Bu durumun geçici olmasını umuyoruz. Bunun stabil hale gelmesiyle, talep devam edecek. İnşaat maliyetlerinde demir ve çimentoda artışlar gözleniyor. Bunun geçici olduğunu ve rayına oturacağını umuyor ve bekliyoruz. Mortgage'ın (Tutsat) içeriği sektöre olan katkıyı artırmaya devam edecek.''

Projelerin danışmanlığını Alkaş Danışmanlık Şirketi sahibi Avi Alkaş da, Türkiye'de 2 milyon metrekare alışveriş alanı bulunduğunu, bu rakamın Avrupa ülkelerinin çok gerisinde olduğunu belirterek, ''Daha gidecek yol çok, yeter ki doğru planlansın'' diye konuştu.

Korupark ve Korumax Projeleri'nin mimarı Tatsuya Yamamoto da, bu projelerle yeni bir şehir yaratmayı amaçladıklarını belirterek, yeşil Bursa imajını tekrar kazandıracaklarını söyledi. Garden Tower Projesi'nin mimarı Hadi Teherani ise şirketlerinin Dubai ve Moskova gibi pek çok şehirde çeşitli projelere imza attığını belirterek, İstanbul'un kendileri için farklı bir öneme sahip olduğunu söyledi.

TORUNLAR'IN PROJELERİ

Verilen bilgiye göre, Bursa ve İstanbul'da gerçekleştirilecek 4 projenin yaklaşık yatırım maliyeti 450 milyon dolar. İstanbul'u dünyanın önemli kentleri arasına sokacak önemli bir yapı ve inşaat işletim örneği olması planlanan ''Garden Tower'' 125 bin metrekare inşaat alanına, 8 katı apart residence, 36 katı residence, restoran ve hizmet ürünleri olmak üzere 44 kat olarak inşa edilecek. Zemin altında ise alışveriş ve yaşam merkezi, cafeler, ve sinema salonları yer alacak.
Avcılar Haramidere E5 üzerine yapılacak Deepo Center ise farklı ayrıntıları ile alışverişte yeni bir dönemin başlangıcı olmayı hedefliyor. 167 adet mağaza, sinema ve eğlence alanlarının da yer alacağı Deepo Center, toplam 138 bin metrekare inşaat alanına sahip.

Bursa'daki Korumax Alışveriş ve Eğlence Merkezi ise yaşam merkezi olarak tanımlanan ''Korupark'' ile bütünleşen bir yapı olarak hizmete sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir