Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Tansaş’ın başına geçti, şirket 4 yılda 7 kat değerlendi

The image “http://www.konyalife.com.tr/hr/675.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.

Servet Topaloğlu, 2002 yılında CEO'luk görevini üstlendiği Tansaş'ın, arkasına yabancı sermaye desteği almadan, mevcut mağazaları yapılandırıp operasyonel kâra ulaşarak, piyasa değerini 3 yılda 7 kat artırdığını vurguladı. 


Türkiye'de perakende sektörü dendiği zaman ilk alka gelen isimlerden birisi olan Servet Topaloğlu, 1997 yılında Real Hipermarket'lerinde adım attığı perakende sektöründeki deneyimlerini "Perakendede Diriliği Kaybetmeden İrileşmek" isimli kitabı ile okuyucularla paylaşıyor. Hayat Yayınları'ndan çıkan kitabında Topaloğlu, perakendenin sadece bir ticaret değil, "perakende mühendisliği" ve "markalaşma"yı da kapsayan 3 boyutlu bir disiplin olduğunu, bir bütün olarak çarpıcı örneklerle açıklıyor. Profesyonel yöneticilik hayatında Real, Tansaş ve CarrefourSA olmak üzere birçok firmada üst yöneticilik görevlerinde bulunan Topaloğlu, buralardaki görevleri ile ilgili de ilginç anektotlara yer veriyor.
 
Sabancı'nın CEO'su istemedi
Özellikle son 10 yılda hızlı bir büyüme yakalayan ve yıllık cirosu toplamda 180 milyar doları bulan sektörde, olan biteni profesyonel bir bakış açısı ile anlatan Topaloğlu, kitabında sıkça, başarısına imza attığı Tansaş'tan örnekler veriyor. Topaloğlu, kitabında 2002 yılında Real Hipermarketleri'nden ayrıldıktan sonra Sabancı Grubu ile de yakın temas içerisinde bulunduğunu belirterek, bu dönemi "Sabancı beklenirken Doğuş'la el sıkışma" başlığıyla, şöyle anlatıyor: "Real'den ayrıldığım dönemde, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Demir Sabancı ve Sabancı Holding Gıda ve Perakende Grup Başkanı Atıl Saryal ile sık sık biraraya geliyorduk. Atıl Bey emekliye ayrılacağı için yerine bir halef arıyordu. Bu nedenle uzun yıllar Alman şirketlerinde çalışmamızdan dolayı gerilemiş olan ingilizcemizi geliştirmek için Londra'ya gitmemizi nasihat ediyordu. Demir Bey de aynı şekilde düşünüyordu. Ancak o zamanın Sabancı Holding CEO'su atamanın bünye içinden yapılmasını öngörmüş ve rahmetli Sakıp Sabancı'yı da ikna etmiş olacağından Atıl Bey'in halefi, o zamanlar Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi olan Demir Sabancı oldu."
 
4 yılda gelen başarı
Sabancı Holding'de görev almasa da, 2002 yılında kariyerinde önemli bir ilerleme sağlayacak olan Tansaş'ta CEO olarak çalışmaya başlayan Topaloğlu, kitabında, perakende sektöründe yerli-yabancı tüm aktörlerin tasfiye sürecine girdiğini düşündüğü Tansaş'ın 4 yılda sağlanan başarı hikayesini de anlatıyor. Kitapta, "16 Mart 2002 Perakende Stratejisi Öncesi ve Sonrası Tansaş" başlığıyla işlenen bölümde Topaloğlu, Tansaş'taki deneyimlerini örneklerle açıklıyor.
Bunlardan birisi de Tansaş'ın 2002-2005 döneminde değerini tam 7 kat artırması. Topaloğlu, kitabında konuyu şöyle açıklıyor: "Tansaş'ın bu dönemde değer kazanma öyküsü, toplam satış alanının büyütülmesiyle yapılmadı. Çünkü bunun için özkaynaklarımız yeterli değildi. Yine bu değer artışı arkamıza uluslararası dev bir şirketi alarak finanse edilen fiyat rekabeti ve rakiplere gösterilen pazı gücü ile de gerçekleşmedi. Çünkü hiçbir stratejik yatırımcı o dönemde bizle işbirliğine sıcak bakmıyordu. Bu değer mevcut mağazaların yeniden yapılandırılmasıyla ve 3,5 yıl içinde operasyonel kârlılığın -22 milyon dolardan +56 milyon dolara çıkarılması sayesinde oluşmuştur." Doğuş Grubu daha sonra Tansaş'taki yüzde 70,7 hissesini 387 milyon dolara Koç Grubu'na satmıştı. Koç Grubu da Tansaş'ı Migros'la birleştirdi ve son olarak Migros'taki hisselerinin tamamını BC Partners'a sattı.
 
Yurtdışına açılmak isteyen perakendecilere 6 öneri
* Aynı anda birden fazla ülkeye girmeyin.
* Yeni bir ülkeye girerken ve uzun vadeli strateji hazırlarken esnek olun.
* Yerel hareket edin.
* Eğer konseptiniz kabul görmüşse, farklı formatlar üzerinden müşterinizin size ulaşmasını kolaylaştırın.
* Perakende kapasitenizi mağazaların sayısını artırmadan önce geliştirin.
* Bölgede güven ve sempati yaratacak enstrümanları kullanarak markanızı öne çıkarın.
 
Kaynak: Referans 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir