Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Migros Krize Meydan Okuyor

http://www.synexsys.com/images/migros.gif‘Dalgalanma nedeniyle potansiyelimizi düşürmeyiz’ diyen Özaydınlı, yatırıma devam edenlerin güven kazandıklarını belirtti.

Migros Türk TAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Azası Bülend Özaydınlı, dünyada ekonomik krizin yaşandığı bu zor günlerde Migros olarak tıpkı 1994–2001 ekonomik kriz dönemlerinde olduğu gibi kısa dönemli dalgalanmalardan etkilenmeden yatırımlarını hızlandırdıklarını, ürkek planlarla kendi potansiyellerini daraltmadıklarını açıkladı.

1994 ve benzer krizlerde Migrosun canlılığını ve hareketliliğini hep artırdığını ifade eden Özaydınlı, her ekonomik krizin sonrasında mutlaka düzeltmeler olduğunu, dünyanın finansal piyasalarda yapılan hatalardan dolayı ciddi bir ekonomik krizde olduğunu kaydetti.

Türkiyenin gelişmelerden soyutlanmasının olanaksız olduğunu, kısa dönemde Türkiyenin de üzerine düşeni almak zorunda kalacağını dile getiren Özaydınlıya göre, Türkiye bu durumu fırsata dönüştürebilir.

Türkiye olarak güvenilir bir görüntü vermeyi başarmanın önemine dikkat çeken Özaydınlı, Eğer bunu başarabilirsek, Türkiye diğer ülkeler arasından sıyrılabilecektir. Global krizi, Türkiye için bir fırsat olarak görebilmeliyiz. Umarım daha da geç kalmadan orta ve uzun dönem önlemlerini, daha aktif bir şekilde almalıyız görüşündeyim.

Talebi cesaretlendirecek ortamlar hazırlayarak üretim artışını sağlayarak maliyetlerin düşmesini sağlamalı, istihdam artışına zemin hazırlamalı, kayıt dışı ekonomiye gerçek bir savaş açıp, devletin vergi gelirlerini artırmalıyız. Bu önlemler birçok ekonomik sorunumuzun çözümüne yardımcı olacaktırdedi.

3 milyar dolara

Migrosun istikrarlı bir gelişme gösterdiğini anlatan Özaydınlının verdiği bilgiye göre, Şubat 1991de Migros halka açıldığında, şirket toplam değeri 15 milyon dolardı… Haziran 2008de Migros Türk ortaklık kompozisyon değişiminde, şirketin toplam değeri 3 milyar doların üzerinde oldu. 1990da 2 ilde 36 mağazada 12 bin 800 metrekare satış alanında hizmet veren Migros Türk, 15 Ekim itibarıyla 7 bölgede ve 63 ilde 1124 mağazada 645 bin 700 metrekarede hizmet veriyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir