Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

HeidelbergCement Çin’de

 AKÇANSA’da, Sabancı ortaklığı ile birlikte Türkiye’de faaliyet gösteren dünyanın dördüncü büyük çimento grubu HeidelbergCement, Çin pazarında büyüyor.
HeidelbergCement, Çin’in kuzeydoğu bölgesindeki en büyük çimento üreticisi Liaoning Gongyuan çimento şirketinin yüzde 80’lik hissesini satın aldı. HeidelbergCement Grup yönetiminden yapılan açıklamada, sözkonusu şirketin halen yıllık 3 milyon ton dolayında bulunan üretim kapasitesinin, satın almayla birlikte 2008 yılı sonuna kadar 5.6 milyon tona çıkarılmasının hedeflendiği bildirildi. Liaoning Gongyuan çimento şirketi, Çin’in yeni gelişen gözde bölgelerinden Liaoning Bölgesi’nde bulunuyor. Şirket, bölgenin başkentine yakın alanda kısa süre önce faaliyete geçen ve günlük kapasitesi 2 bin 500 ton olan tesis ile birlikte toplam 3 çimento tesisini işletiyor.

Şirketin ayrıca, iç Moğolistan’da bir de öğütme tesisi bulunuyor. Liaoning Gongyuan çimento şirketinin ana pazarı konumundaki 8.5 milyonluk nüfusa ve zengin maden kaynaklarına sahip olan bölge Çin Hükümeti’nin yürürlüğe koyduğu Kuzeydoğu Çin’i Yenileme Projesi ile desteklenmesi açısından da önem taşıyor.

Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir