Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Goldmanın CEOsu 54 milyon dolarla prim rekoru kırdı

Finans sektörü mortgage krizinin yarattığı zararlar nedeniyle zor günler geçirirken, CEO’ların 2007 primlerinden aldığı rekor Goldman Sachs’dan geldi. Kriz ortamında 2007 yılını 3.17 milyar dolarlık kár ile kapatmayı başaran Goldman’ın CEO’su Lloyd Blankfein 2004 yılı için 54 milyon dolarlık prim ve ödül aldı. 

MAAŞI 600 BİN DOLAR: 2007’yi 600 bin dolar maaş alarak kapatan Blankfein yüksek performansı için 24 milyon dolar, hisse değerlerindeki artıştan da 26 milyon dolar kazandı. 384 bin 157 dolarlık ek ödül de verilen Blankfein ayrıca özel şoförlü bir araç ve koruma da verildi. Kredi krizini zararsız atlatan Blankfein, bu başarısıyla faaliyet gösterdiği alandaki diğer yöneticileri büyük fark ile geçti.

LEHMAN DA PRİM VERDİ: 2007’de Bear Stearns’in lideri Jimmy Cayne zararlar yüzünden CEO’luk koltuğunu kaybedip sadece Başkan koltuğunu korumayı başardı. Merrill Lynch’in eski CEO’su Stanley O’Neal da işten çıkarıldı. Morgan Stanley’nin CEO’su John Mack ise, bankanın yaşadığı zararlardan dolayı primlerden vazgeçmek zorunda kaldı. Bu yıl yatırım bankalarının CEO’larından ve üst düzey yöneticilerinden prim almaya hak kazanan sadece Lehman Brothers’ın CEO’su Richard Fuld olmuştu. Fuld’un primleri toplamı 22.1 milyon doları bulmuştu.

DİĞER SEKTÖRLERİ DE GEÇTİ: Blankfein aldığı prim ile sadece yatırım bankalarını değil farklı sektörlerde çalışan CEO’ları da

geride bırakmayı başardı. American Express’in CEO’su Kenneth Chenault 2007 yılını 53 milyon dolar prim ile kapatırken, aynı yıl Whirlpool’un CEO’su Jeff Fettig 12.94 milyon dolar, Qualcomm’un CEO’su Paul Jacobs 12.8 milyon dolar, Goodyear’ın CEO’su Robert Keegan 21.12 milyon dolar, Coca Cola’nın CEO’su Neville Isdell 21.6 milyon dolar, Adobe’nin CEO’su Bruce Chizen ise 8.3 milyon dolar ile kapattı.

Yahoo primleri artırdı

YAHOO, düşen gelirlerine karşın iki en üst düzey yöneticisine verdiği primlşeri artırma yoluna gitti. Miverosoft’un satın alma planına savaş açan Yahoo Başkanı Susan Decker’e 2007 yılında 1.1 milyon dolarlık prim ödeyen Yahoo bu yolla Decker’a geçtiğimiz yıl verdiği 850 bin dolarlık primde yüzde 29’luk artışa gitmiş oldu. Yahoo baş hukuk danışmanı Michael Callahan’a ise 2007’de 225 bin dolar prim ödedi. Bu yıl geçtiğimiz yıl ödenen 200 bin dolarlık primin yüzde 12.5 üzerine çıktı. Yahoo CFO’su Blake Jorgensen’a ise 2007’de toplam 405 bin dolar prim ödedi.

Kaynak: Hurriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir