Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Borsada Kazandıran Otomotiv Şirketleri

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören 6 otomotiv şirketi arasında Karsan, geçen yıl sonuna göre yatırımcısının yüzünü en çok güldüren şirket oldu.

 

Karsan hisseleri, 15 Haziran Cuma günü kapanışı itibariyle yılbaşından bu yana yüzde 246,77 oranında değer kazandı.

Son yıllarda özellikle üretim ve ihracat konusunda önemli başarılara imza atan otomotiv şirketleri, yakaladıkları başarılarla yatırımcısını da sevindiriyor.

Şirketlerin İMKB'de işlem gören hisseleri, şirkete ilişkin önemli gelişmelerden etkilenirken, özellikle yatırım, üretim, ihracat kararlarının ardından hisse fiyatlarında olumlu değişimler gözleniyor.

Otomotiv şirketleri içinde hisseleri Borsada işlem gören Karsan, Tofaş, Doğuş Otomotiv, Ford Otosan, Anadolu Isuzu ve Otokar'ın duyurdukları gelişmeler, yatırımcı tercihlerinde önemli rol oynadı.

Türkiye'de Peugeot lisansıyla üretim yapan Karsan'ın İMKB'de işlem gören hisseleri performansıyla dikkat çekiyor.
Karsan hisselerinin 1,86 YTL olan 2006 yılı sonu fiyatı 15 Haziran Cuma günü kapanışta 3,18 YTL'ye çıktı. Hisselerin bu süre sonundaki sermaye artırımı dahil getirisi yüzde 246,77'ye ulaştı. Karsan, bu süre içinde yüzde 150 bedelli sermaye artırımına gitti.

OTOKAR HİSSELERİ YÜZDE 50,41 GETİRİ SAĞLADI

Karsan'ın ardından yılın 6,5 aylık döneminde yatırımcısına ikinci en çok getiriyi sağlayan otomotiv şirketi ise Otokar oldu.

Savunma sanayii alanında önemli başarılar elde eden Otokar, son olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı Türk Ana Muharebe Tankı (TAMT) ihtiyacının, yurt içinde özgün tasarım modeliyle karşılanması için Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi (MİMTÜ) Projesinde ana yüklenicilik görevini üstlendi.

Otokar hisseleri 2006 yılı sonunda bu yana yüzde 50,41 oranında değer kazandı.
Fiat ortaklığı ile kurulan ve 1971 yılında üretime başlayan Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları hisseleri ise yıl başından bu yana yüzde 24,59 oranında getiri sağladı.

FORD HİSSELERİ ARTIDA

Türkiye'de özellikle ticari araç üretimi ve ihracatta yakaladığı başarıyla dikkat çeken Ford Otosan da yatırımcısını sevindiren otomotiv şirketlerinden biri oldu.

Ford Otosan hisseleri yılbaşından bu yana 12,72 oranında değer kazandı.
Doğuş Otomotiv hisselerinin yeni yıldan buyana sağladığı getiri ise yüzde 0,92 oranına kalırken, bu dönemde yüzde 50 bedelsiz hisse dağıtan ve hisse başına 0,7055 YTL temettü veren Anadolu Isuzu hisseleri ise önemli bir değişim göstermedi ve yüzde 0,15 oranında gerileme yaşandı.

EN KARLISI FORD OTOSAN

Otomotiv şirketlerinin Borsaya gönderdikleri 3 aylık bilançolara göre de yılın ilk çeyreğinde en çok kar eden şirket Ford Otosan oldu.

Ford Otosan'ın Borsaya gönderdiği konsolide olmayan bilançoya göre şirket, yılın ilk çeyreğinde 80 milyon 763 bin 600 YTL net kar elde etti.

Anadolu Isuzu'nun ilk çeyrekteki net karı 1 milyon 216 bin 598 YTL olurken, Doğuş Otomotiv'in karı 3 milyon 595 YTL, Tofaş'ın 29 milyon 289 bin YTL, Otokar'ın ise 1 milyon 540 bin 699 YTL olarak gerçekleşti.
Yatırımcısına en çok kazandıran otomotiv şirketi olan Karsan ise yılın ilk çeyreğinde konsolide olmayan bilançosuna göre 9 milyon 293 bin 730 YTL zarar açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir