Finans, Muhasebe, Vergi...
Ekonomi ve Finans

Altın fiyatı 1.000 $’ı görebilir. (Altın Fiyat Tahminleri)

Kurban Bayramı öncesinde   doların 2.30 seviyesine kadar yükselirken, altının ons fiyatı ise 1200 dolara kadar geriledi. Böylece Altın 9 ayın en düşük seviyesini gördü. Altın genel olarak dolar ile ters yönde hareket ediyor.  Altınla ilgili 1.000 dolar fiyat seviyesine geleceği yönünde tahminler yapılmaya başlandı. Bunun nedenleri;

  1. Altın talebinin azalması
  2. Artık güvenilir bir yatırım aracı olarak görülmemesi,
  3. Yatırımcıların ABD faizlerinin seyri konusunda değerlendirme yapmaları olarak özetlenebilir.

Dolardaki yükseliş ve Çin’den alım yönünde destek bulunmaması ana etkenleri tetikliyor. Analistler bin 200 dolar desteğinin kırılması durumunda, altının ons fiyatının bin dolara inebileceği yönünde görüş belirtiyorlar.

Fed’in kemer sıkma politikası, varlık alımlarının azaltılmasının gelecek toplantıda sona erdirilmesi ve gelecek yılki faiz artırımı önemli zorluklar yaratıyor,

Trendin aşağı yönde hızlı olarak devam etmesi 1.200$ seviyesinin altına geçişlerde 1.000-1.050 $ aralığına doğru bir gerilemeye neden olabilir.

Altın daha önceki kriz dönemlerinde %50 değer kazanırken son dönemde yaşanan Ukrayna-Rusya veya IŞİD gerginlikleri eskisi gibi etki yaratmıyor.

Veri öncesi ons başına 1215 dolarda seyreden Altın fiyatları veri sonrasında 1198 dolara kadar düşerek 31 Aralık 2013’ten beri en düşük seviyesini gördü. Altın fiyatları 2014’te hiç 1200 doların altına düşmemişti.

 

Altınla ilgili diğer önemli bilgiler:

  • Darphane’nin ürettiği altın miktarı bu yılın ocak-eylül döneminde 11 milyon adete, toplam ağırlığı 31 milyon 27 bin kilograma ulaştı.
  • Dolarda ise Uzmanlara göre tarım dışı istihdam verisinin ABD için olumlu çıkması durumunda 2.30 TL seviyesinin aşılabileceğini, bir sonraki kritik seviyenin 2.33 TL olduğunu belirtiyor. Bu durum altın fiyatlarını ters yönde tetikleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir