Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Alışveriş: City’s Nişantaşı

 Ünlü mimar Sinan Kafadar'ın tasarladığı City's Nişantaşı 18 Ocak'ta açılıyor. Restoranlarında plastik çatalla yemek yenmeyen City's', modayı izleyen ve kalite düşkünlerine hitap ediyor.
 
İstanbul'un moda merkezi olarak bilinen Nişantaşı'nın ilk alışveriş merkezi 18 Ocak'ta açılıyor. Teşvikiye Caddesi'nde yaklaşık bir yıl önce açılan Sofa Otel'in karşısına inşa edilen City's daha çok moda takipçilerine, çalışan kesime, marka ve kalite düşkünlerine hitap ediyor. Tarihsel ve kentsel mimariye kazandırdığı eserlerle tanınan ünlü mimar Sinan Kafadar'ın projesi olan City's Nişantaşı'nda 126 mağaza var.

125 milyon dolara mal olan City's'in yerinde daha önce Şişli Terakki Lisesi'nin bulunduğunu söyleyen Kafadar, lise taşındıktan ve bina 8 yıl önce yıkıldıktan sonra alanın 5 yıl kadar otopark olarak çalıştırıldığını anlatıyor.
 
Firmalar iç mimaride özgür
Şişli Terakki Vakfı, uzun görüşmelerden sonra alanı 33 yıllığına Gülaylar Group'a kiraladı. Binanın eski görüntüsüne çok fazla sadık kalınmadığını belirten Kafadar, eski ile yeniyi projede birleştirdiklerini, bunu yaparken de Teşvikiye Caddesi'nin bina yüksekliğine dikkat edildiğini söylüyor. Bundan daha önemlisi ise Nişantaşı'nda 1. Milli Mimari Akım döneminde yapılmış Batı mimari kalıpları ile Osmanlı cephe anlayışının birlikte kullanıldığı yapılardan esinlenen ve projeyi ele aldığında Nişantaşı'nın geleneksel mimari yapısına uyum sağlayacak bir düşünceyi yansıtmaya çalışan
Kafadar, City's'e "sanki hep orada varmış" hissi vermek istediğini söylüyor.
Mimarisinde fibro beton ve paslanmaz çelik kullanılan binanın inşaatına 40 metre kazılarak başlandı. Proje kapsamında Kafadar'ın önderliğinde 10 kişi çalıştı.
Bugüne kadar farklı mimari özellikleriyle bilinen Four Seasons, Radisson Sas, Sofa, Ritz Carlton, Divan Otel ve Koç Üniversitesi gibi pek çok önemli projeyi yöneten Kafadar, ilk defa bir alışveriş merkezinin mimarisini yaptı.
Dükkânları kiralayan mağazalar, iç mimarilerini kendi konseptlerine göre hazırlıyor. Dükkânları kiralayan AVM Partners, bu projede "shopmix" denilen bir omurga oluşturarak alışveriş merkezinin içinde ne gibi markalar ve sektörler olması gerektiğine karar veriyor.
City's'de D&G, Gian Franco Ferre, Jean's Paul Gaultier, Cerutti, Versace Jeans Couture, Class Roberto Cavalli, Tru-Trussardi, DKNY Jeans, Pura Lopez, John Galliano, Dilek Hanif, S'nob, Marlboro Classics, Steve Madden, Baldinini, Nike Women, Levi's, Dockers, Mavi Jeans, Navigare, Nautica, Lush, Mothercare, Nest, Silk & Cashmire, Linens, Jean Tonıc, So Chic, Rebecca, Tchibo, Swatch, Swiss Equinox, Berk, Nuxx, MOS gibi birçok marka yer alıyor.
 
Yarıya yakını kiralandı
55 bin metrekarelik bir alandan oluşan alışveriş merkezinin 20 bin metrekarelik alanının kiralanabildiğini söyleyen Kafadar, City's'te 6 kat otopark olduğunu belirtiyor. Otoparkın günlük kapasitesi 1600 araç ve valet servisi ayrıcalığı sunuyor.
City's Nişantaşı, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi ve modacı Canan Göknil'e özel kıyafet tasarımı yaptırdı. Kafadar, "City's'e reklam panoları koyduk ve içeride tam ortada çok büyük bir atrium var. Otoparktan sonra 3 kat alışveriş merkezi var" dedi ve sözlerine devam şöyle etti: "City's'te yemek alanına ‘food hall' ismini verdik çünkü diğer alışveriş merkezlerindeki gibi hiçbir kafe ve restoranda plastik çatal bıçak kullanılmıyor. Genelde klasik restoranlar var."
Toplamda 9 kattan oluşan City's'te kiralanmayan sadece 10 dükkân kaldı. Kafadar içeride bulunan markalardan 10 tanesinin de açılış günü kapılarını açamayacağını belirtiyor.
"İstanbul'daki son 15 yıldaki değişimi ele alırsam alışveriş semti olarak Osmanbey çok popülerdi. Galeria'dan sonra alışveriş merkezleri açılmaya başladı ama buna bir tepki olarak Abdi İpekçi Caddesi popülerite kazandı. Burası en ünlü markaların bulunduğu bir cadde olsa da kapasitesi yeterli değil. Artık kapıcı daireleri küçük ve depolar gibi mekânlar bile dükkânlara kiraya veriliyor. Nişantaşı özellikle son yıllarda büyük bir değişim içerisinde. Büyük markalar için bulunmak zorunda oldukları noktalardan biri Nişantaşı diğeri de Bağdat Caddesi" diyor Kafadar. 
City's'teki sinemalar ise "City Life Entertainment Group"a ait.City's'in ilk göze çarpan özelliği dış cephesinde bulunan 16 metre yüksekliğindeki, 6 metre genişliğindeki dev ekran. Teşvikiye Caddesi'nden geçenleri şaşırtan ekranda moda defileleri gösteriliyor. Ekran özellikle trafiğin sıkışık olduğu saatlerde arabadakiler tarafından yoğun ilgi görüyor.
 

Yıllık ciro hedefi 1 milyar dolar
 
18 Ocak'ta açılacak olan City's Nişantaşı, dünya çapında ünlü markaları biraraya getirecek. Versace Jeans'ten Jean Paul Gauitier'e, Class Roberto Cavalli'den Cerutti'ye kadar dünyaca ünlü birçok markaya evsahipliği yapacak olan City's Nişantaşı'nda yılda 1 milyar dolar ciro hedefleniyor.
Cuma günü bir basın toplantısı düzenleyen Gülaylar Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlhan Gülay, merkezin 14 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığını belirterek, önceden planlanan yatırım tutarının 125 milyon dolar olduğu ama daha sonra YTL'nin dolar karşısında değerlenmesi bu rakamın 150 milyon dolara kadar çıktığını söyledi. Yıllık 1 milyar dolar ciro hedeflediklerini kaydeden Gülay, "Bu cironun sadece KDV vergisinden yaklaşık 200 milyon dolar ülke ekonomisine katkıda bulunacağız" dedi.
 
Metrekare fiyatı 129 euro
Dekorasyon, teknik alt yapı, fiziksel özellikleri bakımından da farklılık gösteren Citiy's Nişantaşı, aynı zamanda Türkiye'de uygulanacak birçok ilkle de dikkat çekiyor. 126 mağazada yerli yabancı marka dağılımı yarı yarıya olarak belirlenmiş. City's Nişantaşı'nda yer alan 126 mağaza da çalışacak olan yaklaşık 1850 personel ve alışveriş merkezi kadrolarında istihdam edilecek 350 kişiyle City's Nişantaşı projesi toplam 2200 kişiye iş imkânı sağlayacak.
City's Nişantaşı'nda şu ana kadar kiralanan tüm mağazaların gerçekleşen ortalama kiralama bedeli metrekarede 129 euro olarak belirlendiğini kaydeden Citys Nişantaşı Genel Müdürü Kazım Çizmeci ise "Burada yeralacak yerli ve yabancı marka oranı yüzde 50-50. Şu anda 120 mağaza kiralandı. Geri kalan 6 mağaza ise 3 ay içinde Türkiye'ye ilk defa girecek mağazalar için rezerve edildi" dedi.
 
Referans Gazetesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir