Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Şişecam’dan 850 milyon Dolarlık Yatırım

 Bursa'da 850 milyon dolarlık yatırımla aynı anda 5 tesis birden açan Şişecam'da yatırım sırası Polatlı ve Bulgaristan'a geldi. Bursa tesislerini açan Başbakan Erdoğan, 'Şişecam göğsümüzü kabartan yatırımlara yenisi ekledi' dedi.
 
Türkiye Şişecam Fabrikaları, dünya rekabetinde elini güçlendirmek için Bursa'da 850 milyon dolarlık dev bir yatırıma imza attı. Aynı anda 5 tesisin açılışını yapan Şişecam, altıncı tesisi ise önümüzdeki günlerde devreye sokacak. Böylece Bursa'da yapılan yatırım toplam 1 milyar dolara ulaşacak.

Bursa'da ilk etapta açılan tesislerin ikisi düzcam, ikisi cam ambalaj, diğeri de kaplamalı camlar fabrikası. Cuma günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan Bursa-Yenişehir tesislerinde 1400 kişiye istihdam sağlanacak. Tesislerin açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, "Şişecam Türkiye'de göğsümüz kabartan yatırımlara hamdolsun bir yenisini daha ekledi" dedi. Bursa Yenişehir'deki tesis açılışına Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı, yerel yöneticiler ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Uzakdoğu gözünü korkutmadı
Şişecam'ın Uzakdoğu rekabetine karşı geri çekilmek yerine ileri atılmayı yeğlediğini dile getiren Erdoğan, "Cam gibi zaman alan komplike yatırım süreci olan bir yatırımı bu kadar kısa sürede yapması takdire şayandır. 2.5 milyar dolar ciro, 17 bin çalışan, 84 üretim tesisi 130 ülkeye satış gerçekleştiren bir şirket Şişecam. Bu başarıyı dünya finans şirketlerinin yüzde 40'ını oluşturan kreditörler de taktir ediyor, hepsi buradalar" diye konuştu. "Ülke ve millet olarak asıl büyük atılımı önümüzdeki dönem yapacağız" diyen Erdoğan, Türkiye'nin artık Şişecam gibi dünya markalarını üreten bir ülke olduğunu kaydetti.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ise 5 yıl önce Türkiye'nin IMF'nin kapasında 1 milyar dolar için cirit attığı dönemlerden bu günlere gelindiğini belirterek, "Türk şirketleri Godiva ve Grundig gibi dünya devlerini satın alıyor. Türkiye bundan önce Asya Kaplanları, İrlanda mucizesi, Çin mucizesini konuşuyordu. Artık dünya Türkiye mucizesini konuşacak" dedi.
 
Sırada Bulgaristan var
Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman ise Temmuz 2005'de inşaatı başlayan tesise cari değerlerle bugüne kadar 850 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını ifade etti. Yatırımın tamamlanması ile toplam tutarın yaklaşık 1 milyar dolara ulaşacağını belirten Kırman, "Güçlü mali yapımız sayesinde dünya finans piyasalarının sermaye büyüklüğü açısından yüzde 40'ını oluşturan bankaların desteğini arkamıza aldık. Şu anda bazı banka temsilcileri de aramızda. Önemli bir istihdam kaynağı olacak fabrikalarımızın Yenişehir'e hayırlı olmasını diliyorum" dedi. Kırman, Bulgaristan ve Polatlı'da yeni tesis hazırlığında olduklarını da belirterek, yeni fabrikaların açılışlarında da Başbakan'ı aralarında görmek istediklerini söyledi.
 
Rekabette avantaj
Şişecam Genel Müdürü Doğan Arıkan da "Devreye giren tesisler dünyada 13'üncü büyük cam firması olan Şişecam'ı rekabette daha da ön plana çıkaracak. Dünya da herhangi bir yerleşim alanında bu kadar büyüklükte ve 30 aylık gibi bir sürede tamamlanan tesis yok. Yeni fabrikalarımızda tasarruf ve verimliliği ön plana çıkararak yeni nesil ürünlerin üretimine ağırlık vereceğiz" açıklamasını yaptı.
Yeni tesislerde son teknolojilerle üretilecek ürünler sayesinde tüketicilerin yılda 3 milyar YTL'lik tasarruf sağlayacağını belirten Arıkan, "Dünyada herhangi bir yerleşim alanında bu kadar büyüklükte ve 30 aylık gibi bir sürede tamamlanan tesis yok. Türkiye'de 64, yurtdışında 20 tesisle Avrupa'da ilk beşteyiz. Yeni fabrikalarımızda tasarruf ve verimliliği ön plana çıkararak yeni nesil ürünlerin üretimine ağırlık vereceğiz" açıklamasında bulundu.
Arıkan, devreye giren komplekste gelişen sektörlerin ihtiyacını ve taleplerini karşılayacak iki büyük düzcam fabrikasını aynı anda kurduklarına dikkat çekti. İki fabrikada yılda 450 bin ton düzcam üretileceğini söyleyen Arıkan, "Yüksek kapasitede ve performansta yeni nesil yalıtım camları üreten Kaplamalı Camlar Fabrikası'nı da kurduk. Sadece maden suyu şişesi imal eden iki adet cam ambalaj fabrikasını da üretime geçirdik. Özel teknolojiyle üretilen yeni camlar ülkemizde enerji tasarrufuna çok çeşitli imkanlar sağlayacak. Yeni ürünümüzün Türkiye'deki tüm binalarda kullanılması halinde büyük bir ısı tasarrufu sağlanmış olacak. Tüketicilerin yılda toplam 3 milyar doları ceplerinde kalacak. Yeni tesislerde kullanacağımız teknolojilerle yüzde 10'a varan verimlilik artışı bekliyoruz" bilgisini verdi.
 
2007'de Şişecam
* 2.5 milyar dolar satış geliri.
* 1.035 milyon dolar uluslarası satış.
* 130 ülkeye ihracat
* 3 milyon ton cam üretimi
*1.4milyon ton kimyasallar üretimi
* 2.4 milyon ton net endüstriyel hammadde üretimi
* Toplamda 8 milyon ton ürün ve hammadde taşımı hacmi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir