Finans, Muhasebe, Vergi...
Satış

Yeni Müşteri Kazandıracak 10 Fikir

Bir satış uzmanı, ofisini doldurmak isteyen bir profesyonel ya da yeni ürünlerini satacak müşteriler arayan bir “taze patron” iseniz, başarınız, kendinizi ve/ya da ürününüzü tanıtma becerinize bağlıdır. Çoğu kez insanlar, bir iş kurduktan sonra, para ödeyecek müşteri bulma sürecinin yarattığı stres ve moralsizlik yüzünden işi bırakırlar.

Düzenli olarak yeni müşteriler kazanan biri olmanın herhangi bir formülü ya da sırrı yoktur. Aksine, yeni müşteriler kazanma yetisi, belli bir yönde düşünmenin, hissetmenin ve davranmanın sonucudur. Başka bir deyişle, belli bir düşünce yapısına sahip olduğunuz an, yeni müşterileri kendinize çekmeye başlarsınız. Aşağıdaki ipuçları, ofisinizi düzenli olarak yeni müşterilerle doldurmanızı sağlayacak düşünce yapısını geliştirmenize ve korumanıza yardımcı olacaktır.

>>İnsanları insan olarak görün: Pek çok kez, kendinizi ya da ürününüzü tanıtmanızı engelleyen unsur, diğer insanların üstün, özel ya da bir şekilde farklı olduklarına inanmanızdır. Gerçek şu ki onlar da sizin gibi birer insandır. Aynı bedensel işlevlere, duygulara ve gereksinimlere sahiplerdir. Bunu aklınızda tutmak, başkalarıyla konuşurken özgüveninizin artmasına yardımcı olacaktır.

>>Reddedilmenin size yönelik kişisel bir tutum olmadığını bilin: Biri teklifinizi reddederse, reddettiği, siz değilsinizdir. Aksine, sunduğunuz ürünü ya da hizmeti reddediyordur. Hangi nedenden ötürü ürünü istemediği ya da ürüne ihtiyaç duymadığı, fark etmez. Bunun şahsınıza yönelik kişisel bir reddediş olmadığını bilmelisiniz. Böyle düşünmek, başkalarına açıkça, dürüstçe ve kendinizden emin bir biçimde yaklaşmanızı sağlayacaktır.

>>Konuyla herkesin ilgilenmeyeceğini kabul edin: Ürün ya da hizmetlerinizi herkes istemeyecektir. Ama bazıları isteyecektir. İsteyenlere odaklanın; istemeyenleri bir yana bırakın.

>>Yeni müşteri kazanmanın, satışla değil, ilişkiyle ilgili bir olgu olduğuna inanın: İnsanlara ürün ya da hizmet satmaya odaklanıyorsanız, yanlış yolda ilerliyorsunuz. Başarılı satış, satın alacak kişiyle ilişki kurarak yapılır. Satış yaptığınız kişiyle hemen ilişki kurun. Bunun için, sunduğu ürün ya da hizmetlere inanan dürüst, kibar ve anlayışlı bir kişi olarak hareket edin. Böylece, çok daha fazla satış yaparsınız.

>>Sihirli yönünüzü bilin ve gün ışığına çıkarın: Eşsiz ve sihirli bir varlıksınız. Diğer insanlardan farklı görünüyor, davranıyor, düşünüyor ve gülüyorsunuz. Sihirli özelliklerinizi keşfedin ve her tür etkileşimde gün ışığına çıkmalarına izin verin. Müşteri adayları, bunu fark edecek ve size, sihirli insana, geleceklerdir.

>>Hedeflerinizi belirleyin ve sonuçlara odaklanın: Sonuçları görmek, bunların ne zaman nasıl olacağını planlayanlara nasip olur. Kaç yeni müşteri kazanacağınız konusunda, kendinize gün, hafta, ay ve yıl bazında gerçekçi hedefler koyun. Daha sonra, bu hedeflerle tutarlı olacak biçimde harekete geçin. Temel olarak, sonuçlarınızı planlayın ve onlara ulaşmadan önce nasıl gerçekleşeceklerini bilin.

>>Başkalarına karşı ilgili, şefkatli ve sevecen olun: Potansiyel müşteriler de kendilerine has ilgileri, tecrübeleri, başarıları ve duyguları olan insanlardır. Müşteri adaylarınızın yaşamlarını merak edin. En büyük mücadele konuları nelerdir? Nasıl bir aileleri var? Mesleklerinden memnunlar mı? İhtiyaçları nelerdir? Bunun gibi. Müşteri adaylarınızla sevecen ve şefkatli bir biçimde bağ kurun. Bunu hissedecek ve size buna göre yanıt vereceklerdir.

>>Görselleştirmeye çalışın: Her gün en az 5 dakikanızı, zihninizde, insanların size nasıl yanıt vereceklerine ve sizin onlara ne sunacağınıza dair bir film oynatmaya çalışarak geçirin. Olayları gerçekleşmeden önce zihninizde yaşayın. Renkli bir film gibi görerek ve uygun sesler, kokular, tatlar, vb. ekleyerek bunları gerçek kılın. Görselleştirmede kendinizi geliştirdikçe, bu uygulamanın gördüklerinizi gerçeğe dönüştürmede ne kadar etkili olduğuna şaşıracaksınız.

>>Çevrenize kazananları toplayın: Negatif düşünen, pireyi deve yapan ve çok şikâyet eden insanlarla zaman geçirmeyin. Bu tür kişiler, enerjinizi ve potansiyelinizi adeta emerler. Unutmayın, tencere yuvarlanır kapağını bulur. Etrafınızda, ulaşmaya çalıştığınız hedefe çoktan ulaşmış, olumlu düşünen kişiler olursa, sizin de aynı başarıyı göstermeniz kolaylaşır. Çevrenize kazananları toplayın.

>>Kendinizi bir kazanan olarak görün: Artık, kazananlarla birlikte zaman geçirdiğinize göre, kendinizi onlarla eşdeğer ve bir kazanan olarak görmeye başlayabilirsiniz. Siz, yalnızca size ait eşsiz özellikleri olan, özel ve dinamik bir insansınız. Kendinizi ve kazandıran özelliklerinizi gün ışığına çıkarın!

Kaynak: www.localveri.com /  Ronya Banks

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir