Finans, Muhasebe, Vergi...
Ekonomi ve Finans

Yeni korku İrlanda

İrlanda ekonomisine yönelik endişeler, piyasalara Avro Bölgesi’ne ilişkin riskleri yeniden hatırlattı. İrlanda’nın uluslararası mali yardıma ihtiyaç duyacağı korkuları, ülkenin 10 yıllı tahvil faizlerinin yüzde 8’i aşarak rekor kırmasına neden oldu.

Endişeler, diğer Avro Bölgesi ülkelerine de yansıdı. Portekiz, İtalya ve İspanya’nın ülke risk primleri, şu ana kadar hiç görülmemiş seviyelere ulaştı. Belirsizliği artıran diğer bir unsur da Almanya Başbakanı Angela Merkel’in açıklamaları oldu. Merkel’in, ortada üzerinde uzlaşılmış bir kurtarma paketi olmasına rağmen, bu konuda yeni arayışlara girmek istemesi piyasaların kafasını karıştırdı. Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve İspanya Maliye Bakanları, Seul’de piyasaların güvenini sağlamak amacıyla ortak bir deklarasyon yayımladı. Deklarasyon metninde, Avrupa Birliği’nde zor durumdaki Avro Bölgesi ülkeleri için yeni bir kriz konusundaki müzakerelerin, İrlanda’nın cari borç sıkıntılarına etkisi olmayacağı vurgulandı.

İrlanda’nın kurtarma programı hazırlandığı yolunda piyasada dolaşan söylentinin doğru olmadığını açıklaması piyasaları sarstı. Avrupa’da yüzde 1’i aşan kayıplar yaşanırken İMKB’de de düşüş gözlendi.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir