Finans, Muhasebe, Vergi...
Yönetim ve Organizasyon

Toplantı ve Prezantasyonlar

              Toplantılar

            Herkes toplantılardan yakınıyor. Söylenecek çok şey var: Birçok kişi kazanç için kararlar alacak, planlar yapacaksa bunu gerçekleştirmenin en iyi ve etkili yolu toplantıdır.  Hepimiz biliyoruz; kötü bir toplantıysa eziyettir.                                                                

            Eğer toplantıya katılanlardan biriyseniz;

* Eğer orada bulunmanız şart değilse, bu seferlik katılmayacağınızı bildirin veya çok önemli bir randevu icat edin. Böylece zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

* En iyisi en azla söylenendir.Katıldıysanız tartışılan konuyla ilginiz yoksa, sadece fark edilmek için tartışmaya dalmayın.

* Diğer insanları aşağılamayın. Toplantılarda değerli vaktinizi alacak sürüyle gereksiz, konu dışı, aptalca şeyler konuşulacaktır, ama  bu da yaşamın bir parçası.

* Oyalanmayın. Sizden ne beklendiğini biliyorsanız veya özellikle vurgulamak istediğiniz konu varsa, önceden not alın. Eğer oyalanırsanız, çok uzun konuşacağınızı, masadakilerin desteğini alamayacağınızı garanti edebilirim. Çünkü konunun dışına çıkarsanız, ııııhm’lamaya başlarsınız, etkiniz azalır.

*Her durumda mizah kullanmaktan kaçınmayın.

 

Prezantasyonlar

Prezantasyonlar topluluğa konuşmanın bir çeşididir. Ama günümüzde prezantasyonlar konuşmakla sınırlı kalmıyor. Görüntü çağında artık söylediğinizi seyircinin gördüğüyle pekiştirmeniz de -grafikler, slaytlar, kartlarla- mümkün.

Bir prezantasyonda, yalnız neyi, nasıl söylediğiniz değil, nasıl gösterdiğinize  de dikkat edin.

Görsel malzemeler hakkında son bir not:Eğer kullanacaksanız, önceden deneyin. Kartları birbirine karıştırır veya ters dönmüş slaytlarla uğraşırsınız, görselliğin sağlayıcağı tüm avantaj uçar, gider.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir