Finans, Muhasebe, Vergi...
Examples

Parfümün gücü: The Body Shop mağazalarına ziyaretçi akını

Dünyaca ünlü kozmetik zinciri The Body Shop'un global olarak lansmanı aynı anda yapılan bir ürünü olan "Invent Your Scent" – "Parfümünü Yarat"ın Türkiye ayağı, Project House tarafından tamamen internet üzerinde gerçekleştirilen bir pazarlama iletişimi kampanyası ile desteklendi.

www.parfumunuyarat.com web sitesi, kampanyanın merkezindeydi. Kampanya için özel olarak Project House tarafından geliştirilen bu siteye girdiğinizde, her şeyden önce o anki ruh halinizi belirten 5 soruluk eğlenceli bir mini-anketi cevaplandırıyorsunuz. Anket biter bitmez, web sitesinde arka planda çalışan akıllı program, sizin o anki ruh halinizi sorulara verdiğiniz cevaplardan analiz ederek, size en uygun olan parfüm karışımını, 320 bin parfüm kombinasyonu arasından özel olarak bulup öneriyor.

www.parfümunuyarat.com web sitesine kaydolan ve anketi dolduran her 50. kişi (50.,100.,150…) kişi The Body Shop mağazalarına gittiğinde kendisi için anket sonucunda önerilen parfüm kombinasyonunu kazanıyor.

Tabii kampanya sadece bundan ibaret değil. Viral pazarlama etkisini yaratacak bir de önerme kurgusu var. Anket sonucunda kullanıcıdan bu eğlenceli kampanyayı üç arkadaşına önermesi isteniyor. Arkadaşlarına öneren kullanıcılar The Body Shop mağazalarından kendilerine kayıt sırasında verilen referans numaraları ile çekilişsiz kurasız anında sürpriz bir hediye kazanıyorlar.

Buzdağının üstünde hedef kitle için son derece avantajlı bir kampanya var, peki ya altyapı nasıl işliyor?

Project House, The Body Shop'un İstanbul'daki bütün mağazalarından online real time olarak promosyon kodlarının alınması için işleyen bir altyapıyı The Body Shop Türkiye organizasyonu için özel olarak kurdu. Akmerkez The Body Shop'da promosyon kodunu verip hediyesini alan bir kişinin başka herhangi bir The Body Shop'ta ikinci kez hediye alması ve diğer bir çok olası açık gerçek zamanlı ve bütün mağazalara entegre olarak çalışan bu altyapı ile engellendi.

Project House'un bütün projelerinde olduğu gibi, bu projede de pazarlama departmanı, istediği an, istediği detayda raporu kolayca alabildi. Hangi mağazaya daha çok trafik yaratıldığı, kaç hediye verildiği, virütik pazarlamanın ne kadar veritabanı yarattığı v.b. detaylar, The Body Shop pazarlama ekibi için bir kaç tuş uzaklıktaydı.

Bu kadar emek, bu kadar bedava hediye, tıkır tıkır işleyen bir mekanizma için kurgulanan altyapı maliyeti… Bütün bunlar ne sağladı?

The Body Shop 24 saat içerisinde elindeki veritabanını 2 kat, bir hafta içerisinde 5,5 kat, 3 hafta içerisinde de tam 9,5 kat arttırdı. Proje tam bir virütik pazarlama vakası haline geldi, kampanyaya katılan her iki kişiden biri, bir yakınını The Body Shop mağazalarına davet etti!. The Body Shop mağazalarını duyan ama daha önce adımını atmamış binlerce kişi, mağazalara girdi, satış elemanlarıyla sohbet etti, pozitif bir deneyimle, yine gelmek üzere, teşekkür ederek mağazalardan ayrıldı. Verilen hediyeler, kişisel bakım bilincini arttırarak, hedef kitleyi kategoriye ısındıran araçlar olarak görüldü. Promosyon, kısa vadeli bir çabadan ziyade, veritabanı oluşturmada etkili bir havuç katılan kişilerle uzun vadeli ve birebir ilişkiler kurulabilecek bir altyapı olarak kullanıldı.

Kısacası, yine akıllıca kurgulanan bir pazarlama iletişimi projesi, işe yarayan sonuçlar üretti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir