Finans, Muhasebe, Vergi...
Marketing

Müşteri Odaklı Pazarlama Anlayışı

Müşteri odaklı pazarlama anlayışının geçerli kılınmasıyla müşteri tatmini ve kalite artışı hedeflerine ulaşabilmenin pazarlama ve satış yönetimlerinin gelişen yönetim anlayışlarını dikkate alması ve benimsemesiyle mümkün hale geleceği unutulmamalıdır. Bu açıdan, satış yöneticileri ve satış elemanlarının toplam kalite yaklaşımını benimsemeleri, birlikte öğrenme yollarının açık tutulmasını sağlayacak biçimde öğrenen bir organizasyon kültürünün oluşturulması önemlidir.

Bu süreçte, satış yöneticilerinin ayrıca satış elemanlarına yetiştirici olarak katkıda bulunmaları ve onları daha güçlü hale getirecek yetki devri ve güçlendirici destekler vermeleri de gerekmektedir. Öte yandan, satış yöneticilerinin satış elemanlarıyla birlikte en iyilerin bulunması ve uygulanması noktasında kıyaslama çabalarıyla da birbirlerini teşvik etmeleri sağlanmalıdır.

Satış yöneticileri ve satış elemanları en iyiye ulaşma bakımından, karşılıklı olarak fikir ve önerilere açık olmalı ve bu konuda satış elemanları eziklik duymaktan satış yöneticileri ise umursamaz bir tutum sergilemekten kesinlikle kaçınılmalıdır. Böylece, müşteri odaklı pazarlama anlayışının içeriğinin anlamlı hale gelmesi ve arzu edilen hedeflere daha etkili bir şekilde ulaşılması mümkün gözükmektedir.

Kaynak: Yaratım İçerik İletişim
(Bu yazı Osmangazi Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Torlak’ın “Gelişen Yönetim Yaklaşımlarının Satış Yönetimi Açısından Değerlendirilmesi” başlıklı makalesinden derlenmiştir.) 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir