Finans, Muhasebe, Vergi...
Ekonomi ve Finans

İrlanda’nın Son Durumu

İrlanda iflas ederse Alman bankaları sarsılacak

“Normal şartlar altında” iflas bildiriminde bulunması gerektiği ileri sürülen İrlanda’nın, Avro ülkeleri kadar, Federal Almanya’daki banka sistemini de kötü sarsacağı saptandı. “Damgalanmak istemeyen” ve bu nedenle AB yardımlarına sıcak bakamayan İrlanda’nın, Avrupa ülkelerinden yardım kabul etmemekte direnmesi, Avro sistemi kadar Alman banka sisteminde de endişelere yol açtı. Alman bankalarının bu küçük ülkeye büyük krediler açtığının ortaya çıkması, sorunu Berlin açısından da karışık bir hale getirdi. Nitekim, dünya finans krizi çerçevesinde ödeme güçlüğüne giren ve önceki yıl devletleştirilen emlak bankası konumundaki Hypo Real Estate’in İrlanda’daki bağlantılarının tehlikeli sonuçları olabileceğine dikkat çekiliyor.

Yapılan açıklamalara göre, 31 Ekim 3010 itibarıyla, Alman bankalarının kasalarında, çeşitli başlıklar altında İrlanda kaynaklı 138 milyar dolarlık “değerli kâğıt” bulunuyor. Sadece Hypo Real Estate’in İrlanda devletinden ve diğer bölgesel kurumlardan alacaklarının 10 milyar 300 milyon Avro olduğu belirlenirken devletleştirilen bu bankanın hâlâ zararda olduğuna dikkat çekiliyor. Hypo Real Estate’in 2010’un ilk 9 aylık dönemindeki bilanço zararı 1.1 milyar Avro olarak açıklanmıştı.

Alman banka sisteminin İrlanda bağlantılı milyarlarca dolarlık pozisyonu nedeniyle ciddi sarsıntılar yaşayabileceği, dolayısıyla “Dublin’in yardım için ikna edilmesinden yana olduğu” da ileri sürülüyor.

Avrupa Birliği ve IMF İrlanda için kolları sıvadı

Avro Bölgesi maliye bakanları, borç sıkıntısıyla mücadele eden İrlanda’nın bankacılık sektörünün Uluslararası Para Fonu (IMF) ile birlikte kurtarılmasına zemin hazırlamak konusunda anlaşma sağladı. Yardım talebinde bulunup bulunmayacağına İrlanda yönetimi karar verecek.

Avro Bölgesi maliye bakanları İrlanda’nın borç sorununu görüşmek üzere önceki gün Brüksel’de bir araya geldi. Avro Bölgesi Başkanı Jean-Claude Juncker, basın toplantısında, “Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve IMF’nin, bankalarını kurtarma maliyeti nedeniyle büyük bütçe açığı veren İrlanda ile görüşeceğini” söyledi.

Avro Bölgesi’nin istikrarının korunacağını belirten Juncker, “Müzakereler, İrlanda, Avrupa Komisyonu ve AMB arasında olacak ve IMF, İrlanda’nın AB, IMF ve Eurogroup’tan yardım talebinde bulunması için ihtiyacımız olan unsurları ve araçları düzenlemede bize olanak sağlayacak” dedi.

IMF de yaptığı açıklamada, “Bir heyetin, gerekli desteği sağlamanın en iyi yoluna karar vermek için Avrupa Komisyonu ve AMB ile beraber çalışacağını” dile getirdi.

İrlanda Maliye Bakanı Brian Lenihan, AB, AMB ve IMF’den temsilcilerin İrlanda bankalarıyla ilgili ne yapılabileceğine karar vermek için bu hafta İrlanda’ya gideceklerini ifade etti.

AB Komisyonu’nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn de İrlanda’nın, “En iyi yolun hangisi olduğuna karar vermek için AB, AMB ve IMF ile çalışacağını” kaydetti.

Bu arada İngiltere’nin Maliye Bakanı George Osborne, ihtiyaç duyması halinde bu ülkeye destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir