Finans, Muhasebe, Vergi...
Ekonomi ve Finans

IMF İrlanda’ya yardım yapmaya hazır

IMF, bütçe açığı ile tüm Avrupa’yı korkutan İrlanda’ya yardıma hazır olduğunu açıkladı. IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, “Eğer zaman içinde yarın, iki ay ya da iki yıl içinde İrlanda IMF’den yardım isterse, biz yardım için hazır olacağız” dedi.

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, İrlanda’nın ‘kendi işini kendinin görebileceğini’, ancak ihtiyaç olursa bu ülkeye yardıma hazır olduklarını açıkladı. Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) toplantısı için Japonya’nın Yokohama kentinde bulunan Strauss-Kahn, Strauss-Kahn, artan bütçe açığı nedeni ile piyasaların tedirgin olduğu İrlanda’ya eğer ihtiyaç olursa yardım etmeye hazır olduklarını söyledi. Herkes’in İrlanda’daki durumun zor bir durum olduğunu bildiğini söyleyen Strauss-Kahn, “Şu ana kadar İrlanda’dan yardım konusunda herhangi bir rica bana ulaşmadı. Bence durumu iyi yönetebilirler. Eğer zaman içinde yarın, iki ay ya da iki yıl içinde İrlanda IMF’den yardım isterse, biz yardım için hazır olacağız” dedi.

60 milyar Euro’luk paket
Avrupa Yatırım Bankası (ECB) yöneticileri arasında İrlanda’nın bir kaç gün içinde dışarıdan yardım istediğini duyuracağı konuşulurken, olası bir yardım paketinin 60 milyar Euro (82 milyar dolar) civarında olacağı belirtildi. 60 milyar Euro’nun Avrupa Birliği’nin (AB) geçtiğimiz mayıs ayında IMF ile birlikte oluşturdukları 750 milyar Euro’luk fondan İrlanda’ya verilebileceği kaydedildi. İrlanda ekonomi yönetimince yapılan stres testlerinde ise İrlanda’nın finans sisteminin 50 milyar Euro’luk bir yardımla toparlanabileceği bilgisi yer aldı. İrlanda Borç Ajansı’ndan yapılan açıklamada, yapılan stres testlerinde uygulanan senaryolara göre ülkenin 2011’de 23.5 milyar Euro’luk yardım miktarının 2014 yılında 18.6 milyar Euro’ya ihtiyacı olduğu belirtildi.

Yunanistan’dan farklı
İrlanda’nın yaşadığı finansal sıkıntının Yunanistan’dan çok farklı olduğunu söyleyen Strauss-Kahn, “İrlanda’daki finansal sıkıntıda problem ağırlıklı olarak büyük bir banka ile ilgili, Yunanistan’daki gibi ekonomik krize neden olacak şekilde bir problem değil” diye konuştu. Strauss-Kahn’ın sözünü ettiği banka, 2009 yılında içine girdiği kredi kredi krizi nedeni ile kamulaştırılan Bank Of Ireland. Bu bankanın yüzde 36’sını alan hükümet, Ailled Irish Bank’ın da çoğunluk hissesini almaya hazırlanıyor.

İrlanda Başbakanı: Yardım için görüşmüyoruz
İRLANDA Başbakanı Brian Cowen, borç krizindeki ülkesinin AB’den mali destek alabilmesi için perde arkasında bazı görüşmeler yapıldığına yönelik haberleri yalanladı. İrlanda devlet kanalı RTE de, “geçen hafta bazı AB başkent-lerinde İrlanda’nın yardıma ihtiyaç duyup duymayacağına ilişkin resmi düzeyde bir takım görüşmelerin yapıldığının anlaşıldığını, ancak bunların daha çok teknik düzeyde, İrlanda’nın nasıl bir tutum benimsemesi gerektiğine yönelik olduğunu” bildirdi. Bütçe açığını 2014’e kadar AB’nin belirlediği “GSYH’nın yüzde 3’üne” indirmeyi hedefleyen İrlanda, 4 yıl için öngördüğü 15 milyar Euro tasarrufun 6 milyarını gelecek sene için düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir