Finans, Muhasebe, Vergi...
Yönetim ve Organizasyon

Etkin Proje Yönetimi

Proje yönetiminde başarının ilk adımı koyulan hedeflerin ve kaynakların en iyi şekilde koordine edilmesiyle başlar. Operasyonların durumu ile ilgili etkin raporlama ve bilgi paylaşımı süreçleri ile devam eder. Bilgiye kolaylıkla erişebilen, bilgi akışını etkin biçimde yönetebilen proje yöneticiler, zaman kazanmanın yanı sıra doğru raporlamalar yaparak süreci daha etkin kılacaktır.

Zamanın çok önemli olduğu alanlarda, operasyonel yönetim işleriyle uğraşmak, planlama süreçlerinde zaman kaybetmek, işgücü-malzeme ve üçüncü parti ilişkiler gibi konularda sıkıntı yaşamak bir proje yöneticisinin korkulu rüyasıdır. Örneğin bir elektrik şebeke işletme firması, 100 proje yöneticisine etkin bir sistem üzerinden proje yönetimi imkânı sunmasından sonra raporlama için harcanan süre haftada 6–8 saatten haftada 30 dakikanın altına inmiş ve bu kazanılan zaman sayesinde yeni eleman işe almadan daha çok proje yürütür hale gelmiştir.

Tüm bu ihtiyaçları entegre bir sistem içerisinde olabildiğince otomatize edebilen bir proje ekibi, projenin zamanında ve bütçe içinde tamamlanması için büyük bir adım atmış olur. Diğer yandan zaman çalan bir başka süreç olan karar verme süreci de hızlı ve doğru bilgi akışı ile birlikte kısalacak, proje daha hızlı ilerleyecektir.

Kaynak: www.microsoft.com
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir