Finans, Muhasebe, Vergi...
Ekonomi ve Finans

Dolar tırmanışta

Küresel risk iştahındaki bozulmaya yüksek cari açık da eklenince kur 1.60 TL’ye dayandı

Riskten kaçınan yatırımcılar özellikle emtiadan çıkıp dolara yöneldi. Dolar, Avro karşısında son beş haftanın en yüksek seviyesini gördü. İçeride rekor seviyeye çıkan cari açık yabancı alımlarını arttırdı.

Avrupa ülkelerinin borç sorunları ve Çin’den gelen verilerin ekonomide yavaşlamaya işaret etmesi piyasalardaki risk iştahını zayıflatırken emtiada satışlara yol açtı.

Satışlara paralel emtia fiyatları düştü, fonlama para birimi olarak kullanılan dolara ise talep arttı. Avro, dolar karşısında beş haftanın en düşük seviyesi olan 1.4135 dolara geriledi. İçeride, risk iştahındaki bozulmanın yanı sıra olumsuz cari açık verisinin etkisiyle dolar/TL, 17 Mart’tan beri en yüksek olan 1.5915’i gördü. Dolar kuru mayıs başından bu yana yüzde 4.3 değer kazandı.

Gösterge faiz ise yaklaşık bir ayın en yükseği olan yüzde 8.75 seviyesine çıktı. Gün sonunda kâr amaçlı alımlarla gösterge faiz 8.58 seviyesine gerilerken serbest piyasada dolar 1.5790 seviyesinden kapandı.

Borsalar tepetaklak

Emtiadaki dalgalanmaya bağlı olarak gerileyen risk iştahıyla Japonya dışındaki Asya borsaları yüzde 1.8 geriledi.

Gelişmekte olan ülke borsaları yüzde 1.3 düşüşle mart sonundan bu yana en düşük seviyeye indi, bu yılki kazanımların tümünü geri verdi. Gösterge nitelikteki MSCI gelişmekte olan ülkeler endeksi, ABD ve Çin’deki büyümeye dair belirsizliğin enerji ve metal fiyatlarında düşüşü tetiklemesiyle mayıs başından bu yana yüzde 4’ün üzerinde düşüş kaydetti. Avrupa borsaları da borç sorunlarına paralel yüzde 1-2 arasında düşüş kaydetti.

IMF’nin, Yunanistan, İrlanda ve Portekize sağlanan mali yardımlara rağmen, borç krizinin hâlâ çekirdek Avro bölgesi ülkelerine sıçrama ihtimali bulunduğunu açıklaması bölgeye dair endişeyi arttırdı.

İkinci seanstan sonra dışarıdan ayrışan İMKB ise tepki alımlarıyla yüzde 1.36 yükselişle 66 bin 535 puandan kapandı.

 

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir