Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Yabancı Yatırımcı Sıfırdan Yatırımlar Yapmalı

 Koç Holding Yönetim Kurulu Şeref Başkanı ve Arçelik Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, Türkiye’ye sıfırdan yatırım yapacak ve istihdam sağlayacak yabancı sermayenin teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Rahmi Koç, Türkiye genelinde 1.500’ün üzerinde Arçelik yetkili satıcısı ve 600’den fazla yetkili servisin biraraya geldiği Arçelik Yetkili Satıcılar ve Servisler Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, sıfırdan ve istihdam sağlayacak yabancı sermayenin teşvik edilebilmesi için gereken hukuki ve bürokratik düzenlemelerin süratle hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti. 

HÜKÜMET GERİDE KALMASIN: Rahmi Koç, "İhracatımız 107 milyar dolar oldu diye övünüyoruz. Fakat bunun için 170 milyar dolarlık ithalat yapıyoruz. Dolayısı ile ihraç ürünlerindeki katma değerin mutlaka artırılması gereklidir. Hükümetimiz hadiselerin arkasından değil, önünden gitmesi ve gerekli kararları süratli bir şekilde alması kaçınılmazdır" dedi.

KÜRESEL REKABET GÜCÜ: Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç da, "2007’de ekonomik istikrarın güçlenmesinin, bize yatırımlarımız için sağlıklı koşullar sunduğunu görüyoruz. Konsolide ciromuz yüzde 12 artışla 38.8 milyar dolara ulaştı. Faaliyet kárımız ise yüzde 40 artışla 2.9 milyar dolar mertebesine yükseldi" diye konuştu. Koç Topluluğu’nun stratejik planı çerçevesinde bazı yapısal değişiklikler yapma kararı aldığına değinen Mustafa Koç, şunları söyledi: "Önümüzdeki dönemde küresel rekabet gücünü elimizde tutacağımız alanlar olan dayanıklı tüketim, enerji, finans ve otomotiv sektörlerine odaklanıyoruz. Dayanıklı tüketim alanında, 2007’de gerçekleştirdiğimiz gerek yurt içi ve yurt dışı yatırımları, gerekse elde edilen şirket ciroları ile sektör liderliğimizi sürdürmekteyiz."

CİRONUN YARISI İHRACAT: Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir ise, şöyle konuştu: "Dayanıklı tüketim sektöründeki faaliyetlerimiz 2007 Koç Holding cirosunun yaklaşık yüzde 15’ini oluşturuyor. 2007’de her ne kadar iç pazarda küçülme yaşanmış olsa da, biz markalarımızla beyaz eşyada satışlarımızı adetsel olarak son 5 yılda 2’ye katladık. Uluslararası beyaz eşya satış performansımıza baktığımızda ise yine son 5 yılda adetsel olarak yurtdışı satışlarımızı 3 katına çıkarmayı başardık. Böylece ana iş stratejilerimizden biri olan ’yurt dışı satışlarımızın ciro içindeki payını en az yüzde 50 seviyesine yükseltmek’ hedefimize, planlarımızdan da önce ulaşmış bulunuyoruz."

Kaynak: Hurriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir