Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Yılın Aracı Ford Transit

 Bu yılın ’yıldız ülkesi’ Türkiye, IAA Hannover Ticari Araç Fuarı’na damgasını vurdu. Ford Otosan’ın Kocaeli Fabrikası’nda ürettiği Ford Transit, 280 milyon Euro’luk bir yatırımla yenilendikten sonra ilk uluslararası ödülünü bu fuarda aldı. Aynı ödülü Türkiye’de üretilen Fiat Doblo almıştı.

TÜRK otomotiv endüstrisi uluslararası başarılar tarihine yeni bir sayfa daha ekledi. Türkiye, önceki gün basına kapılarını açan IAA Hannover Ticari Araç Fuarı’na tam anlamıyla damgasını vurdu. Bu yıl 61’incisi düzenlenen fuarın ’yıldız ülkesi’i seçilen ve 105 firma ile ev sahibi Almanya’dan sonra en büyük katılımcı ülke olan Türkiye, Kocaelili Ford Transit ile bir başarıya daha imza attı. Ford Otosan tarafından Kocaeli Fabrikası’nda üretilen Ford Transit, 280 milyon Euro’luk bir yatırımla yenilendikten sonra ilk uluslararası ödülünü Hannover fuarında aldı. Yeni Ford Transit, ticari araçlar konusunda uzman Avrupalı gazetecilerden oluşan bir jüri tarafından ’2007 Yılının Hafif Ticari Aracı’ (International Van of the Year 2007) seçildi.

SATIŞ VE İHRACATI ARTIRDI:

Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak yeni Ford Transit’in yılın hafif ticari aracı seçilmesinin Türkiye’nin kalitesini bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, "Biz nisan ayında piyasa sunduğumuz yeni Transit’le birlikte hem Türkiye’deki satışlarımızı ve pazar payımızı hem de ihracatımızı artırdık" dedi. Transit’in pazar payının, yenilenmesiyle birlikte yüzde 27’den yüzde 32’ye çıktığını kaydeden Durak, şunları söyledi: "Türkiye’de sınıfında satılan her 3 araçtan biri Transit. Biz yeni Transit’le birlikte ihracatımızı da yüzde 15 artırmayı hedefledik. Yıl başında 167 bin adetlik Transit ve Transit Connect ihracatımızın yeni Transit’le birlikte yıl sonunda 180 bin adede yükselmesini planlıyoruz. Bu rakamın 105 bini yılın hafif ticari aracı seçilen yeni Transit oluşturuyor."

3’TE 2’SİNİ ÜRETİYORUZ:

Belçika’daki Ford fabrikası kapandıktan sonra Ford Transit’in 3’te 2’si Türkiye’de geri kalanı ise İngiltere’de üretilmeye başlandı. Ford Otosan, yılda 140-150 bin adet, İngiltere’deki Southamton fabrikası ise 70 bin Transit üretiyor. Yeni Transit için yapılan 280 milyon Euro’luk yatırımın 220 milyon Euro’sunu Ford, 60 milyon Euro’sunu da Otosan gerçekleştirdi. Türkiye’de 1969 yılından bu yana 650 bin adetten fazla üretilen Ford Transit’in yeni versiyonu ile hedeflerini yükselten Ford Otosan, 2006 yılında gerçekleştirilmesi planlanan 165 bin adetlik ihracat rakamının 85 bin adetinin Transit modeli olmasını bekliyor.

YENİLEME YATIRIMI:

Ford’un ilk olarak 1965 yılında piyasaya sunduğu ve bugüne kadar 5 milyon adedin üzerinde satan hafif ticari araç modeli Transit, 280 milyon Euro’ya yenilenerek 6’ncı nesliyle mayıs ayında Türkiye pazarına sunuldu. Türk ve Amerikalı Ford mühendislerinden oluşan bir ekibin 18 aylık çalışma sonucunda geliştirdiği ve tasarladığı yeni Transit, özellikle içinde otomobil konforu sunuyor. Aracın dış tasarımında yeni ön farlar, ön ızgara ve yeni tampon dikkat çekerken, yolcu ve yük bölmesinde kullanıcıların binek otomobil benzeri fonksiyonel ve modern özellikleri öne çıkıyor.

Türkiye ödüle abone oldu

AMSTERDAM’da 2005 yılında düzenlenen Avrupa Ticari Araçlar Fuarı’nda yeni yüzüyle ilk kez vitrine çıkan Bursalı Fiat Doblo, ilk ödülünü de yine bu fuarda almıştı. 120 milyon Euro’luk yatırımla yenilen Doblo, ticari araçlar konusunda uzman 19 Avrupalı gazeteciden oluşan jüri tarafından ’2006 Yılının Hafif Ticari Aracı’ seçilmişti. Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’nda üretilen Transit Connect de, ’2003 Yılının Ticari Ticari Aracı’ ödülüne layık görülmüştü. Ford Transit ailesinin en küçük üyesi olan Transit Connect, ödülünü Brüksel Uluslararası Otomobil Fuarı’nda almıştı. İlk kez 2002 yılında satışa sunulan ve 3.5 yıl süren bir ürün geliştirme sonucunda ortaya çıkan Ford Transit Connect’in üretiminde ilk çalışmalar Amerika-Detroit’te başlamıştı. Üretim aşamasına gelindiğinde proje ekibi Türkiye’ye taşınmış, 2002 yılının 17 Haziran’ında da Ford Otosan Kocaeli fabrikasında aracın seri üretimine başlanmıştı.

Jüri araç testini İstanbul Park’ta yaptı

YENİ Transit’in ödül almasıyla birlikte hem iç pazar satışlarının hem de ihracatlarının artacağını kaydeden Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak, "Jüri üyeleri yeni Transit’i hem Kocaeli fabrikasında hem de İstanbul Park pistinde test ettiler" dedi. Ford Avrupa Başkanı ve Genel Müdürü John Fleming, "2006 birçok yeni hafif ve orta boy ticari aracın piyasaya sunulduğu kalabalık bir yıl oldu. Mücadelenin her zamankinden daha zorlu bir hale geldiği bu ortam Ford Transit’in kazandığı bu ödülü daha değerli hale getiriyor" dedi.

Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir