Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Vergiler Yüzde 35’e çıkarsa…

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, yakın çevresine vergilerin yüzde 15’ten yüzde 35’e çıkması halinde çok ağır bir yükle karşı karşıya kalacaklarını söyledi, “Vergiler artarsa kulüpler batar. Bunlar iyi günlerimiz” dedi. Sarı-kırmızılılar, futbol takımının yıllık maliyetinin 170 milyon dolara ulaşması nedeniyle kara kara düşünüyor

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı vergi affı tasarısı geçtiğimiz haftaya damga vurmuş ve başta Galatasaray olmak üzere borçlu kulüplerin bu işten kârlı çıkacağı basında işlenmişti.

Ancak çok geçmeden yine Maliye Bakanlığı’nın yaptığı bir çalışma Galatasaray’da panik yarattı. Bakanlığın, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi futbolculardan alınan gelir vergisinin oranını yüzde 15’ten yüzde 35’e çıkarmayı planladığı ve bu girişimin büyük endişeye yol açtığı belirtildi. Çünkü Türkiye’de futbolcuların ödemesi gereken yüzde 15’lik vergiyi de kulüpler üstleniyor. Yüzde 20’lik ek maliyetin kulüpleri çok zor duruma sokacağı belirtiliyor.
Galatasaray Başkanı Ünal Aysal bununla ilgili olarak yakın çevresine, “Eğer vergiler artarsa kulüpler batar. Bunlar iyi günlerimiz” yorumunda bulundu. Sarı-kırmızılı futbol takımının 1 senelik maliyetinin 170 milyon dolara dayanması yüzünden sıkıntılı olan Ünal Aysal ve kurmayları, bu tablo karşısında kara kara düşünürken, vergilerin yüzde 35’e çıkması halinde çok ağır bir faturayla karşı karşıya kalacaklarını hesaplıyor. Galatasaray, UEFA Finansal Fair Play kriterlerine uymadığı için 200 bin euro ceza almış ve bu ceza 4,5 milyon
euroluk aşımdan dolayı kaynaklanmıştı. Yeni çalışma ile beraber Galatasaray tasarruf önlemlerini hayata geçirmek zorunda. Ancak son dönemde oyunculara üst üste yapılan zamlarla
takımın maliyeti daha da
artarken, diğer kulüplerin de sarı-kırmızılıların sesine destek vermesi bekleniyor.
Galatasaray’ın bu girişimi karşısında yine oyuncularına büyük paralar ödeyen Fenerbahçe’nin nasıl bir tavır takınacağı merak ediliyor.

Şimşek, 2 yıl önce açıkladı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaklaşık 2 yıl önce yaptığı açıklamada futbolculardan alınan vergilerin yüzde 35’e çıkarılacağını bildirmişti. Türkiye’de futbolculardan alınan vergilerin Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında çok düşük kaldığına dikkat çeken Bakan Şimşek şunları söylemişti: “Bu açıdan Türkiye futbolcular için bir cennet. Gelir vergisi mevzuatını yeniden yazıyoruz. Bu çerçevede konunun ele alınmasının yararlı olacağı düşüncesindeyim. Taslağın son şeklini vermediğimizden bir şey söylemek için erken. Kamu vicdanını yaralayan bir durum varsa bizim bunu gerçekçi bir zeminde çözmemiz lazım. Futbulcularla ilgili bir düzenleme yaparsak, onlar da normal vatandaş gibi vergilendirilecek ve ödedikleri oran da yüzde 15’ten yüzde 35‘e çıkacak.”

Fransa’da vergi % 70
Spor Toto Süper Lig’de top koşturan futbolcuların, yasaya göre her yıl yüzde 15 oranında gelir vergisi ödemeleri gerekiyor. Ancak bu vergiler futbolcuların kulüpleri tarafından ödeniyor. Avrupa’daki büyük liglerde forma giyen oyuncular ise en az yüzde 43 vergi veriyor. Bu oran İngiltere’de yüzde 50, Almanya’da yüzde 45, İspanya ve İtalya’da ise yüzde 43 seviyesinde. Fransa’da ise daha önce yüzde 40 olan vergiler hükümet tarafından yüzde 70’e çıkarıldı. Buna göre Ligue 1’de top koşturan bir oyuncu örneğin 3 milyon euro kazanıyorsa bunun tam 2.1 milyon euroluk bölümünü vergi olarak ödüyor.

 

Kaynak: Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir