Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Vergi yüksek yatırımcı gelmez

http://www.medyaline.com/haberresim/vergi.jpgPandır: Hükümetin vergi politikası, otomotiv piyasasının gelişmesini engelliyor

Türkiye’de otomotiv piyasasından bir doygunluktan bahsetmenin mümkün olmadığını aktaran Ali Pandır, “Bu vergilerle yeni yatırımcı da gelmez” dedi.

Koç Holding ve İtalyan Fiat Auto ortaklığı olan Tofaşın Üst Yöneticisi (CEO) Ali Pandır, Türkiyede araba sayısının çok az olduğunu belirterek, hükümetin de uyguladığı vergi baskısıyla piyasanın yeterince gelişmediğini söyledi.

Tofaşın 2008 yılı ilk yarı finansal sonuçlarını açıklayan Tofaş CEOsu Pandır, Türkiyede otomotiv sektöründeki vergilerden yakınarak, Otomotiv piyasasında doygunluktan bahsetmek zor. Biz hükümete her zaman vergileri biraz daha aşağı çekin diyoruz. Bu vergilerle yeni yatırımcının gelmesi de mümkün değildedi. Pandır Tofaşın 2008 ilk yarı sonuçları ile ilgili şu bilgileri verdi:

* İlk 6 ayında 172 bin 367 adetlik satış gerçekleştiren Tofaş, 2.8 milyar YTLlik ciro elde etti.

* Net kârlılık geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 108 arttı ve 152.7 milyon YTL olarak gerçekleşti.

* Üretim adetleri tarihinin en yüksek seviyesine ulaşarak, 169 bin 573 adede erişti. Toplam üretim kapasitesi 2008 Haziran itibarıyla 250 bin adetten 360 bin adede yükseldi.

* Faaliyet kârındaki artış geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 183 artarak gerçekleşti ve 178.8 milyon YTL seviyesine ulaştı.

* İhracat gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 101 artış göstererek 1.07 milyar Avro olarak gerçekleşti.

* 2007’de 8 bin kişiye istihdam sağlayan Tofaş, 2008 sonunda 9 bin çalışana ulaşmayı amaçlıyor.

* Tofaş, yurtiçi pazarda otomobil satışlarında yüzde 9.2 ile üçüncü sırada, hafif ticari araç satışlarında ise yüzde 19.6 ile ikinci sırada yer alıyor.

Kaynak: Cumhuriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir