Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Varan Şimdi de Gıda Sektöründe

Firmaların rekabet ortamında yeni sektör ve pazar arayışlarına her zaman tanık olacağız. Buna güncel bir örneğimiz var. Varan taşımacılık sektörünün yanında şimdi de gıda sektörüne el attı. İlk olarak "Varan" markasıyla peynirden zeytinyağına 76 gıda ürününü piyasaya sürmeye hazırlanan şirket, ikinci adımı "Varan Snack" adıyla büfe zinciri kurarak atacak. Varan’ın gıda stratejisinin üçüncü adımını ise Varan "Turkuaz" adlı restoranlar oluşturacak.


VARAN bir yıldır yürüttüğü bir proje kapsamında peynirden zeytine, zeytinyağından turşuya kadar 76 çeşit ürünle gıda söktürüne girdi. Yavaş yavaş süpermarket raflarına çıkan Varan markalı ürünlerin asıl pazarlaması, dev bir zincire dönüştürülmesi planlanan 35 metrekarelik Varan Snack büfeleriyle yapılacak. Varan Turkuaz markasıyla lüks restoran işine de giren şirket, yabancı bir şirketle de Varan Outlet’leri yaygınlaştırmak istiyor.

BİR YILDIR HAZIRLANIYOR: Ekonomist Dergisi’nin haberine göre, Pekuysal Ailesi tarafından 1946 yılında kurulan Varan, konaklama tesislerinde edindiği tecrübeyi gıda sektörüne taşımaya başladı. Burger King’in Türkiye operasyonunun kurucu genel müdürü olan ve uzun yıllar genel müdürlüğünü üstlenen Alp Gürdil’in Mart 2006’da Varan Konaklama Tesisleri’nin başına getirilmesiyle başlayan operasyon, ilk olarak mevcut tesislerin yeniden yapılandırılmasıyla başladı. Elinde ciddi gayrimenkulleri bulunan, 15 milyon dolar civarında cirosu olan ve 6 noktada faaliyet gösteren Varan Konaklama Tesisleri yeniden yapılandırılıp, aynı standartlara getirilirken, bu süreçte 2 tane de yeni tesis eklendi. Ardından çeşitli üreticilerle Varan markalı ürünlerin üretimi için anlaşma yapıldı. Deneme üretiminin ardından yaklaşık 76 kalem ürün satışa sunuldu. 23 çeşit peynirin yanı sıra zeytin, zeytinyağı, turşu ve nar ekşisini gibi geniş bir yelpazede olan bu ürünler, pilot bölge olarak seçilen Gemlik ve Mecidiyeköy’de satışa sunuldu.

İLK VARAN SNACK AÇILDI: Ürünlerini önümüzdeki günlerde süpermarket ve çeşitli satış noktalarında satışa sunmaya hazırlanan Varan’ın asıl hedefi, kendi satış kanalını kurmak. Bunun için de ’Varan Snack’ adıyla ortalama 35 metrekarelik bir büfe zinciri oluşturulacak. İlkini Yenibosna’da açtıkları bu Varan Snack’lerde Varan markalı tüm ürünlerin satılacağını belirten Gürdil, "Ayrıca özel Susurluk tostu, sosisli sandviç, özel et dönerimiz ve poğaçalarımız da olacak. Ayrıca Varan Snack’leri gazete ve sigara gibi yan ürünlerle de destekleyeceğiz. Bu alanda mümkün olduğunca büyümeyi ve onlarca noktada olmayı planlıyoruz" dedi.

RESTORAN ZİNCİRİ KURUYOR: Varan’ın gıda sektöründeki bir diğer yatırımı ise "Varan Turkuaz" olacak. Böylece restoran işletmeciliği alanına da giren Varan, zincirin ilk işletmesi 1.5 ay önce Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde açtı. Afyon tesisleriyle elde ettikleri et yemekleri tecrübesini bu alanda kullanmak istediklerini söyleyen Gürdil, Varan Turkuaz’ı bir marka ve zincir haline getireceklerini belirtti. Bu arada Varan Konaklama Tesisleri, yabancı bir şirketle ortaklık için görüşmeleri bir yabancı ortaklıkla da yapmak üzere.

Araziler Varan Outlet olarak değerlendirilecek

YENİ yatırımlara soyunan Varan’ın bir diğer projesi de alışveriş merkezi işletmeciliği. İlk Varan Outlet’i haziran ayında Susurluk’ta açmayı planlayan şirket, yatırıma uygun geniş arazilerini bu alanda değerlendirmeyi planlıyor. 20 dönüm arazi üzerinde kurulan Varan Susurluk Tesisi’nin günde 5 ile 7 bin arasında müşteriye hizmet verdiğini söyleyen Alp Gürdil, amaçlarının hem bu müşteri kitlesini hem de yoldan geçen ve alışveriş yapmak isteyen kitleyi buraya çekebilmek olduğunu kaydetti. Susurluk’taki tesisin içinde inşa edilecek butik outlette sadece 8 mağaza bulunacak. Bunların 5’i 300’er metrekare, 3 tanesi ise 200’er metrekare olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir