Finans, Muhasebe, Vergi...
Yönetim ve Organizasyon

Uzun Yaşayan Şirketler

Bugün artık şirketler çok kaygan bir zeminde faaliyet gösteriyor. Sonuçta hiçbir şey belirgin değil, son derece değişken bir ortamda yaşıyoruz. İnsanlar geleceklerini sigorta altına almanın peşinde. Böyle bir dünyada yaklaşık 200 yıl hayatını devam ettirmeyi başarmış bir şirket, bütün iş ortaklarına güven verecektir.

Bu nedenle uzun yıllar yaşamayı başarmış bir aile şirketiyseniz, diğer şirketlere göre daha avantajlısınız. Bu sayede bu tür şirketlerle çalışmayı tercih eden şirket sayısı da artıyor. Bugün şirketler güven imajını vermek için büyük paralar harcıyor. Oysa tüketici ile uzun yıllar iletişim kurarak ürünün güvenilirliğini kendiliğinden sağlıyor. Aile şirketlerinin bir takım avantajları da var.

Dezavantajları ise şirketin kendi dışındaki dünya ile ne kadar alakalı olduğuna bağlı. Bugün pazar koşulları her şirketin yaratıcı ve yenilikçi çözümler sunmasını mecbur kılıyor. Belirli bir zaman sonra şirket içinden bir kişinin yönetici olması pazarın dinamikliği ile de örtüşmeyebiliyor. Şimdilerde büyük aile şirketlerinin aile dışından yönetici seçmesinin arkasındaki neden de bu zaten.

Aile Şirketleri Az Mı Yaşar?
Bu durumda Avrupa’daki aile şirketlerinin durumunu incelemek bir kaynak olabilir. Özellikle Almanya, İtalya ve Fransa’da aile şirketlerinin yaşam süreleri oldukça yüksek. Aile şirketleri hayat gibidir. Doğarlar ve ölürler, fakat aradan geçen zamanın ne kadar süreceği bilinmez.

İyi Bir Yöneticinin Özellikleri
Aile şirketlerinin uzun süre yaşamasında yöneticilerin rolü oldukça büyüktür. Yöneticilerin aile kültürünün çok iyi bilmesi, pazarın dinamiklerinin yakından takip etmesi, şirketin gelecek nesillere aktarılması için doğru ve detaylı analizler yapıyor.

Aile içinden bir yönetici şirketi yönetiyorsa, bu kişinin belirli kriterleri yerine getirmesi beklenir. Aile şirketlerinde gelecek nesiller direkt olarak yönetimin içinde yer almazlar. Belirli kurallara bağlanmış olmakla birlikte farklı bir şirkette doyurucu bir deneyim kazanması beklenir.

Kaynak: Capital Dergisi Family Business Eki  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir