Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Turkuaz’ın iki kiralık uçağı elinden gitti 10 saat rötar yaptı

Kurban Bayramı’nda Ankara’dan Turkuaz Havayolları ile uçacak yolcular önceki gün finansal kiralama şirketinin uçaklarını geri alması nedeniyle gidecekleri yere 8-10 saatlik rötarla ulaşabildi. İki uçağı Türk tescilinden düşürülen şirket, Suudi Arabistan’dan geri çektiği uçakları ile seferleri rötarlı olarak yapabildi.

Geçen ay başladı
Geçtiğimiz ay Ankara Esenboğa’dan iç hat seferlerine başlayan Turkuaz Havayolları, Amerikan ILFC’den kiraladığı iki Airbus A320’nin ödemelerinde sorun yaşayınca kiralama şirketi uçaklarını geri alabilmek için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne (SHGM) başvurdu. Önceki gün uçaklar Türk tescilinden düşürüldü ve sefer yapamaz hale geldi.

Arabistan’dan çekti
Filosunda uçak sayısı 6’dan 4’e düşen Turkuaz Havayolları, bu gelişme üzerine Suudi Arabistan’da hac operasyonunda uçan iki Airbus A320 tipi uçağını Türkiye’ye geri çekti. Havayolunun Ankara çıkışlı Erzurum, Diyarbakır, Antalya uçuşları 8-10 saatlik gecikme ile yapılabildi. Yolcular Ankara ve diğer havalimanlarında yaşananlara isyan etti. Havayolu şirketi iki hafta önce de yolcularını mağdur etmişti.

Sivil Havacılık uyardı
SHGM geçtiğimiz günlerde havayollarını uyararak Kurban Bayramı döneminde yoğunlaşacak hava trafiği ile birlikte yolcuların mağdur edilmemesini istemişti. Yayınlanan genelgede rötar ve iptal durumlarında yolcuların zamanında ve düzgün bilgilendirilmesi istenmiş, üzerine düşen görevi yerine getirmeyen işletmeler hakkında cezai müeyideye gidileceği açıklanmıştı.
Ekonomik darboğazda olduğu belirtilen Turkuaz Havayolları, filosunun 6’dan 4 uçağa düşmesi ile bayram sonrasında iç hat uçuşlarından çekilmeyi planladığı iddia edildi.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir