Finans, Muhasebe, Vergi...
Süreç Modelleme

Turkcell’de Süreç Yönetimi

Süreç yönetimi ve düzenlemesi hakkında örnek bir yazı.: "Sistema, ‘control-ES’ yazılımını Turkcell’e uyguladı."

Turkcell, iş süreçlerine tek bir ara yüzden erişebilmek ve yönetebilmek için, Sistema’nın “control-ES” yazılımını seçti. control-ES yazılımı ile iş süreçlerini web üzerine taşımayı planlayan Turkcell, günlük iş akışına ilişkin düzenleme, değişiklik ve iyileştirmeleri artık daha hızlı yapabiliyor. Turkcell, çağrı merkezi çalışanları da dahil olmak üzere tüm çalışanlarını aşamalı olarak sisteme dahil edecek.

Projeye ilk adım…

Turkcell’in verimli, maliyet duyarlı ve hızlı operasyonlar yürütmek amacıyla süreç yönetimi alt yapısına yaptığı yatırımlar sürüyor. Bu çerçevede kurum içindeki değişimi yönetebilmek ve sürekli iyileştirmeye olanak sağlamak için 2003 yılı sonunda süreçleri takip edebileceği bir araca yönelik araştırmalarına başladı. Sistema, Türkiye distribütörü olduğu Nimbus Partners şirketinin control-ES isimli yazılımı bu kapsamda değerlendirildi. Yapılan değerlendirme sonucunda Turkcell, Kurumsal Süreç Yönetimi altyapısı olarak control-ES yazılımını seçti. 

Projenin Amacı

» Turkcell operasyonlarının bütün olarak müşteriye değer kattığı algısının tüm çalışanlarda varolabilmesi için görsel desteğin web yüzünden sağlanması

» İş süreçlerinin ortak bir platformda toplanması ve bu platformun süreçte yer alan kişiler tarafından canlı tutulması

» Yetkiler çerçevesinde çalışanların bilgiye (süreç haritaları, süreçte yer alan form ve rapor formatları, talimatnameler) hızlıca ulaşmalarının sağlanması

Sunulan Hizmet

» Turkcell’in tüm çalışanları ile çağrı merkezi operasyonlarının yürütüldüğü Global Bilgi’de, Turkcell operasyonlarında çalışanların kullanacağı control-ES yazılımının kurulması

» control-ES üzerinde süreç tasarımı eğitimleri ve modelleme desteği sunulması

Çalışmanın Yarattığı Değer

» Turkcell süreçlerinin, birbiriyle bağlantılarının, süreç içinde görev dağılımının görülebileceği;

» Süreçler içerisinde kullanılan uygulamalara linklerle erişilebilen, form ve rapor formatlarına ulaşılabilen;

» Sürekli iyileştirme yaklaşımı kapsamında iyileştirme önerisi geliştirilip paylaşılabilen bir iletişim ortamı oluşturulmuştur.

Proje Nasıl Yürüyor?

control-ES yazılımını kullanılarak Turkcell’in iş süreçleri bu yazılım üzerinden web ortamına aktarıldı. İş akışlarına ilişkin düzenleme, değişiklik ve iyileştirmeler bu yazılım üzerinde yapılmaktadır. control-ES yazılımını kullanarak Turkcell, web üzerinde operasyonları bir arada gösteren ‘Turkcell Ana Süreç Modeli’ni yayınladı. Bu önyüz sayesinde çalışanların tüm güncel iş süreçlerini belirli yetkiler çerçevesinde ‘anında’ görmesi sağlanacak.

Turkcell çalışanları ve çağrı merkezinde Turkcell operasyonlarını yürüten çalışanlar süreçleri web üzerinde görebilecek, yorum ve iyileştirme önerilerini paylaşabilecekler. Şeffaf yapı sayesinde süreçlerin daha kolay analiz ve tasarımının yapılabilmesi ve tüm çalışanların süreçleri iyileştirme konusunda katılımının sağlanması hedefleniyor.

control-ES yazılımı, sadece süreçlerinin analiz ve tasarımını yapan kadronun kullanacağı bir araç değil, tüm çalışanların ‘Turkcell Nasıl Çalışıyor’ konusunda bilgilenebileceği bir iletişim ortamı olarak kullanılıyor. Farklı kullanıcı tiplerine (görüntüleyici, analist, içerik oluşturan) ve çok farklı ihtiyaçlara (süreçleri analiz etmek gibi kompleks ihtiyaçlardan, daha basit olan sadece iş yapış biçimleri ile ilgili görüntüleme ve görüş bildirmeye kadar) cevap vermesi bekleniyor.

Turkcell, Türkiye’nin lider GSM operatörü…

Mobil iletişim dünyasındaki yenilikleri, dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye'ye getiren ve abonelerinin hayatını kolaylaştıran Turkcell, Avrupa’nın en büyük 10 GSM operatörü arasında yer alıyor. Turkcell, 23.4 milyon abonesiyle, 176 ülkede 442 operatörle olan roaming anlaşmalarıyla ve geniş kapsama alanıyla Türkiye’de liderliğini koruyor. 2004 yıl sonu itibarıyla (USGAAP bazında) 512 milyon ABD Doları net kar elde eden Turkcell’in yurtdışındaki yatırımları aracılığıyla da 3.9 milyon abonesi bulunuyor. Turkcell, NYSE’ye kote olan tek Türk şirketi ve Türkiye’nin ISO 9001: 2000 belgeli ilk GSM operatörü. Turkcell, müşterilerine en yeni teknolojileri sunmaya devam ediyor ve bu alandaki yatırımlarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir