Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Turizm Nereye Gidiyor?

 2006 Yılının ilk çeyreğinde 2005 e göre elde edilen turizm rakamları çok şaşırtıcıydı. Bir düşme bekleniyordu fakat bu kadar sert olacağı akla gelmemişti. İlk önce rakamlara bakalım: Geçen yıl Ocak-Mart döneminde 2006 yılın Ocak-Mart döneminde yabancı ziyaretçi sayısı 2 milyon 504 bin 460 iken bu sene yüzde 11,5 azalarak 2 milyon 215 bin 794'e indi. Hava yolu ile ülkemzie gelen turist sayısına baktığımızda daha üzücü rakamlarla karşılaşıyoruz. ilk çeyrekte Antalya'ya havayoluyla gelen turist sayısı yüzde 38 azalmış. Bu düşüşün yıl içerisinde yüzde 50 yi bulacağı düşünülüyor.

 Peki bunun nedenleri neydi? Hangi yanlışlar bu rakamlara ulaşılmasında rol oynadı?

Nedenlerimiz arasında Kuş gribi de futbol da var. 

1- Önceliği yıllardır halledemediğimiz bir sorun alıyor. Alt yapı. Sorunsuz işleyen bir düzenden gelen turist karşısında bu tip sorunlar görünce tepkisini hemen gösteriyor. Bizde yurtdışına turist olarak gitmek istesek betonlaşmış şehirleri görmek istemeyiz. Şimdi turisten "ne kadar daha fazla kar ederim" düşüncesine bağımlı esnaf da ektiğini biçiyor.

2- Futbolla ne alakası var demeyin? Milli takımımızın İsviçre ile oynadığı maç öncesi ve sonrasında çıkan olayların ülkemiz imajına ters yönde etki ettiği düşünülüyor.

 3- Aslında Kuş gribi sorunu dünya da bir çok ülkede etkili oldu fakat bizim bunun olumsuz sonuçları daha sert hissetmemizin nedenlerinden biri de kriz ortamının ülkemizde etkili ve düzenli bir şekilde yönetilememesi.

 4- Ülkemiz için güvensiz ortam psikolojisinin yaratılması. Bunda rol oynayan baş etkenler ise  Karikatür krizi, ardından Trabzon'daki papaz cinayeti ve birmek bilmeyen terör olayları.

5- Kuş gribi krizinde bahsettiğmiz etkisiz yönetim kendini normal olarak bütün alanlarda gösteriyor. Bunlar dışarıda hemen kendine iç siyasi krizler olarak gündem bulabiliyor.

Bazı görüşler, devlete bırakılan turizm tanıtımının verimli idare edilmediği yönünde gelişiyor. Yüksek KDV ve ÖTV de şimdilik tartışılmayı bekleyen konular arasında.Peki ne tür stratejiler izlemeli ve bu yönde kararlar almalıyız?

 Tanıtım konusunun önemini artık daha da iyi kavramalıyız. Bu yönde yapılacak yatırımlar geri dönebilecek nitelikte olmalı. Ama önce yatırımdan kaçınmamayı öğrenmeliyiz. Ancak yaratıcı ve ilginç fikirler ile turistin ilgisini çekebileceğimizi bilmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir