Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Tofaş, Mini Kargo Üretecek

Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Ali Pandır, yıl sonunda tüm fikri ve mülkiyet hakları Türkiye'de olan Mini Kargo'nun üretimine başlanacağını belirterek, "Önümüzdeki yıldan itibaren ihracat yapılacak" dedi.

Pandır, TİM Akademi Seminerlerinin 3'üncü turunun başlangıcına ilişkin düzenlenen toplantıda, Fiat grubunun çalışmalarına ilişkin açıklamalaarda bulundu. Geçen yılki ihracatlarının 1,2 milyar dolar olduğunu, bu sene bu rakamın aşılacağını kaydeden Pandır, yeni projelerinin ihracat rakamlarını yükselteceğini kaydetti.

Pandır, tamamen Türkiye'de geliştirilen, fikri ve mülkiyet hakları Türkiye'ye ait olan Mini Kargo aracının yıl sonunda üretimine başlanacağını bildirerek, "Sene sonunda Mini Kargo'nun üretimine başlanacak. Önümüzdeki yıldan itibaren ihracat yapılacak. Bunun yüzde 95'i Fiat, Peugeot ve Citroen markaları için imal edilip, ihracata yönelik olacak" şeklinde konuştu.

 

3 milyar dolarlık ihracat hedefi

Mini Kargo'nun Fiat, Peugeot ve Citroen markaları için ihracata yönelik olarak imal edileceğini belirten Pandır, 165 bin adet olarak üretilecek aracın Türkiye'de Fiat markasıyla satılacağını bildirdi. Ali Pandır, Türkiye'nin tek üretici olacağını ve ihracatın tüm Avrupa ülkelerini kapsayacağını kaydederk, "Toplam ihracatımız geçen sene 1,2 milyar dolardı. Önümüzdeki Linea, Doblo ve Mini Kargo projeleriyle 2008'den itibaren bu rakam yaklaşık 3 misli artacak" dedi.

 

Pandır, 2009 yılında 3 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Pandır, yaptıkları yatırım miktarının 1 milyar doları aştığını aktararak, bunun yaklaşık 550 milyon eurosunun Linea ve Mini Kargo'yu geliştirme çalışmaları için, diğer kısmının da fabrikada yapılan modernizasyon çalışmalarına harcandığını ifade etti.

Şu an 250 bin olan üretim kapasitesinin yaklaşık 400 bine çıkartılmasının hedeflendiğini belirten Pandır, "Bu yılın sonunda kapasitemizi artırmaya başlıyoruz. 2009 yılı başında da 400 binlik kapasiteye ulaşacağız. Bahsettiğim bu ihracat rakamını 2009 yılında yakalarız" dedi.

 

"Yatırımı, geliştirmeyi biz yapıyoruz"

Pandır, Citroen ve Peugeot ile yapılan anlaşmalara ilişkin bir soru üzerine, bunların al veya öde şeklinde, ihracat garantili anlaşmalar olduğunu belirterek, "Yatırımı, geliştirmeyi biz yapıyoruz. Bunun karşılığında da alıcı firma, yani Peugeot ve Citroen grubu belli bir adedi alma garantisi veriyor. Alamazsa, parasını ödeyecek" diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir