Finans, Muhasebe, Vergi...
Ekonomi ve Finans

Ticari Alacak Sigortası

Firmaların aktif varlıklarının ortalama %40’ı ticari alacaklardan oluşmaktadır.Ticari alacakların durumu firmanın likidite yapısınıda yakından ilgilendirmektedir. Ticari alacaklar firmanın ticari ödemelerininde temelini oluşturmaktadır. Kısacı ticari alacaklar bilançodaki hemen hemen her kalem üzerinde etkilidir. Bu nedenledir ki ticari alacakların güvende olması firmanın güvende olması demektir.

Her yıl Türkiye’de ve dünyada binlerce şirket kapanmaktadır. Yine her yıl bir çok şirket ödeme güçlüğü içine girmekte ve iflasını açıklamaktadır. Beklenmedik şekilde patlak veren ekonomik krizler, siyasi, politik gelişmeler ve terör olayları dünya ekonomisini ve dolayısıyla firmaların finansal bünyesini etkilemektedir.

Kredi sigortası ile hem yurtiçi hemde yurtdışı satışlarınızdan doğan ticari alacaklarınız teminat altına alınmaktadır. Kredi sigortası alacaklarınızın riskini taşırken, siz işinizi güven içinde yapabilirsiniz.

Hisselerinin yüzde 70’i Allianz Grubu’na ait Euler Hermes, Türkiye’de kredi sigortası şirketi kurdu. Kredi sigortası alanında faaliyet gösteren Fransa merkezli Euler Hermes, Türkiye’de yeni bir kredi sigortası şirketi kurdu. Hermes Türk şirketlerine alacak yönetimi hizmetleri sunacak. Euler Hermes  halen 70 Türk şirketinin ticari alacaklarını teminat altına almış durumda ve 4 milyon TL’lik prim üretimi gerçekleştirmekte.

Türkiye’de sigorta pazarının önümüzdeki yıllarda ciddi bir büyüme göstermesi bekleniyor. İflas riski istikrarsızlık ve belirsizlik nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de arttı.

Avrupa’da ticari alacak sigortasının GSYİH içindeki ortalama payının yüzde 14’leri buluyor. Türkiye’de ise bu oranın 10 binde 2 gibi çok minimal değerlerdedir. Bu oranın Türkiye’de artmasında itici güç olarak faktoring şirketleri görülmektedir. Faktoring şirketlerinin tahsilat ve finansman hizmetlerinin yanında garantörlük hizmeti de vermesi durumunda, vadeli çekin yerini ticari alacak sigortasının alacağı açıktır. Türkiye’de vadeli çek çok yaygın. Bunun bir sonucu olarak da maalesef karşılıksız çek, ticaret hayatının en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Bu alanda faktoring şirketlerinin daha aktif olmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir