Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Temsa Büyüme Stratejilerini Sürdürüyor

 2000 yılında kendini göstermek için gittiği Frankfurt Fuarı'nda otobüs üretimi için MAN tarafından desteklenen Temsa, Avrupa'nın en büyük üreticisi olmayı hedefliyor

IAA Hannover Ticari Araçlar Fuarı'nda en geniş standa sahip olan Türk üreticilerden Temsa'nın Genel Müdürü Mehmet Buldurgan, Türkiye'nin Avrupa'nın en büyük otobüs ve minibüs üretim kapasitesine sahip ülkesi olduğunu söyledi.
Buldurgan, "Türkiye olarak çok doğru bir yolda ilerliyoruz. Pırıl pırıl şirketlerimiz var. İleride bunlara yenileri de eklenecektir" dedi.

'Bağımsız marka yaptık'
2000 yılında kendilerini göstermek amacıyla o dönemde Frankfurt'ta düzenlenen ticari araç fuarına Avrupa'da satılamayacak bir otobüs ve midibüsle katıldıklarını hatırlatan Buldurgan, şunları söyledi:
"Standımızı gören MAN motor bölümü yöneticisi 'Siz otobüsü yapın, biz size motor sağlayacağız' dedi. Sergilediğimiz midibüsü alan Fransız müşterimiz de büyük otobüs işine girersek, bizi destekleyeceğini söyledi. Böylece Temsa'yı bağımsız marka yapma yolunda adım attık."

'Engelleri aştık'
2001 yılında Safari modeliyle ve Temsa markasıyla Avrupa'ya ihracata başladıklarını hatırlatan Buldurgan, "Avrupa'da bir Türk markası olarak zor yılları geride bıraktık. Bütün engelleri aştık" dedi. Avrupa'nın en büyük bağımsız otobüs ve minibüs üreticisi olmaya aday olduklarını belirten Buldurgan, şunları söyledi:
"Avrupa'da 12 bin adetlik otobüs pazarında rekabet ediyoruz. Avrupa'da özellikle Fransa'da yüzde 10 pazar payına sahibiz. 2007 sonunda ise Avrupa genelinde yüzde 10'luk pazar payını geçeriz. Toplam üretimde ise liderliği hedefliyoruz. Bu yıl 900 adetlik kapasitemizi zorlayarak 1.000 adede ulaştırdık. Önümüzdeki yıl Avrupa'ya ihracatımızı 1.200 adete çıkaracağız."

'Çin'den 5 yıl öndeyiz'
Temsa'nın Çin'in 5 yıl önünde olduğunu kaydeden Buldurgan, "Hedefimiz bu 5 yılı koruyup sektörün en büyük tehdidinin hep önünde gitmek" dedi. Buldurgan ayrıca, Mısır'da otobüs üretimine başlamak için fizibilite çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Otokar'dan Avrupa'ya özel
Adapazarı'nda ürettiği iki küçük otobüsünü Hannover'deki fuarda Avrupalı müşterilerinin beğenisine sunan Otokar yönünü ihracata çevirdi. 2006'da 120 milyon dolar ihracat geliri hedefleyen şirket, Avrupa'da güçlü bir satış ağı kurmak için anlaşmalar imzaladı.
Genel Müdür Serdar Görgüç, "İhracatta savunma araçlarının payı çok yüksek. Bunun önümüzdeki yıl ticari araçlarla yarı yarıya pozisyonuna gelmesini istiyoruz" dedi. Görgüç, Fransa, İtalya, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan gibi bir çok ülkede Otokar'ın ürettiği küçük otobüslere rastlamanın mümkün olduğunu dile getirirken, bu yıl 350 milyon YTL ciro hedeflediklerini kaydetti. Görgüç, "9 metre uzunluğunda 35 yolcu kapasiteli Vectio'u Avrupa için ürettik. Navigo'nun da Euro 4 normlarına uygun modelini fuarla birlikte tanıtıyoruz. Bu alanda Avrupa'da büyük bir potansiyel olduğuna inanıyoruz. Avrupa pazarının beklentileri ve ihtiyaçları çerçevesinde ürün ailemizi genişletmeye devam edeceğiz" dedi.

Otoyol'a yeni modeller
Iveco Otoyol Pazarlama ve Ürün Genel Müdür Yardımcısı Luca Sra, Türkiye'nin ticari araçlar açısından önemli bir potansiyel barındırdığını belirterek, yeni ürünlerle Türkiye'deki fabrikalarını tam kapasite çalıştırabileceklerini söyledi.
Sra, ticari araçlarda yüzde 6.4 olan pazar paylarını ve üretimlerini 5 yıl içinde iki misline çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi. Hannover'de sergilediği araçlar içerisinde Türkiye'de üretilen Euro Cargo modeli de bulunuyor.

BMC'den üretim atağı
İzmir'deki fabrikasında kamyon, otobüs ve minibüs üretimi yapan BMC, yurtdışında üretim çalışmalarına da hız verdi. İran ve Malezya'da montaj üretimine devam eden şirket Pakistan'da da çekici üretecek.
BMC İhracat Direktörü İsmail Hakkı Kırkıl, Pakistan'da 2007 yılının sonuna doğru üretime başlayacaklarını söyledi. Pakistan gibi ülkelerde gümrük vergisi yüksek olduğu için aracın üretimini ülke içinde yapmaya karar verdiklerini söyleyen Kırkıl "İran'da kamyon tesisimizin yanına otobüs montaj yapmak için çalışıyoruz. Ürettiğimiz kamyon ve otobüsleri Avrupa ülkelerine pazarlıyoruz" dedi.

Kaynak: Milliyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir