Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Tarımda Hedef:

Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 2013 yılına kadar 20 rekabetçi üründe Türkiye'yi dünya çapında önemli bir aktör yapabilmeyi hedeflediklerini söyledi. 
Bakan Eker, Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği'nin (SETBİR) düzenlediği toplantıda, ekonomi muhabirleriyle bir araya gelerek bakanlığın tarımda değişim ve dönüşüm konusunda gerçekleştirdiği projeler hakkında bilgi verdi.
Türkiye'de geleceğe dönük olarak 140 tarım ürünü yetiştirildiğini ifade ederek, bunların tamamında söz sahibi olunmadığını, bir kısmının ekonomik olarak kâr getirmediğini dile getiren Eker, "2013 hedefimiz 20 rekabetçi üründe Türkiye'yi dünya çapında önemli bir aktör yapabilmek" dedi.
Bu 20 ürün içinde buğday, mısır, ayçiçeği, pamuk, mercimek, fındık, incir, üzüm ve tütün gibi ürünlerin yer aldığını aktaran Eker, bu ürünlerin verimliliğinin ve üretiminin arttırılmasının hedeflendiğini söyledi. Bakan Eker, dünyada enerji tarımının giderek önem kazandığına dikkat çekerek kendilerinin de mısır, buğday ve şeker kamışı gibi ürünleri enerji tarımı ürünleri olarak değerlendirip, buna göre yatırım yaptıklarını dile getirdi.

Kuraklık eylem planı

Küresel ısınmanın önemine de işaret eden Bakan Eker, "Küresel ısınmaya ilişkin 'Kuraklık Eylem Planı' hazırladık. Bölgeler itibarıyla hangi ürün, ne kadar etkileniyor, yerine hangi ürün ikame edilebilir gibi soruların cevabı bu eylem planının içinde var" dedi.
Eker, havza bazlı desteklemelerle ilgili olarak da, yapılacak analiz çalışmalarıyla her havzanın kendi bünyesinde yetişen en uygun bitki deseninin rasyonel bir şekilde belirlenip destekleneceğini aktardı.
Bakan Eker, 2007'de bu uygulama için Trakya, Orta Anadolu ve Güneydoğu'da birer il seçildiğini, proje ile yılda 610 milyon YTL katma değer sağlanacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir