Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Taklit Mallarda AB’nin Kara Listesindeyiz

 Taklit mallar konusunda "savaş"a hazırlanan Avrupa Birliği’nin bu tür malları üreten ülkelere ilişkin "kara liste"sine Türkiye de girdi. Avrupa Komisyonu, taklit malların en çok üretildiği ve tüketildiği ülkeler arasında Çin’in yanısıra Rusya, Şili ve Türkiye’ye de yer verdi. Avrupa Komisyonu, taklit malların en çok üretildiği, tüketildiği ve geçiş yaptığı ülkeleri açıkladı.
Hürriyet – 9 Ekim 2006 – Bu ülkelerin başında Çin Halk Cumhuriyeti yer alırken Çin'den sonra Rusya, Ukrayna, Şili ve Türkiye bulunuyor. Taklit ürünler konusunda en çok mücadele verilmesi gereken ülke olarak belirlenen Çin, AB'ye giren taklit malların üçte ikisinden sorumlu tutuluyor. Söz konusu "kara liste"ye ayrıca Tayland, Malezya, Endonezya, Filipinler, Vietnam, Kuzey Kore, Brezilya, Arjantin ve Paraguay gibi ülkeler de dahil edildi.

ŞİKAYET TEHDİDi:
Bu arada, Avrupa Komisyonu, söz konusu ülkelerin fikri haklarına saygı göstermelerini isterken bu yöndeki çabaların artırılmaması halinde Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) şikayette bulunmakla tehdit etti. Nitekim, Komisyon'un Ticaret'ten Sorumlu Üyesi Peter Mandelson'un Sözcüsü Peter Power de, suçlanan ülkeler ile yapıcı bir diyalog yürütmek istediklerini, teknik yardım sağlamaya hazır olduklarını belirtirken "Ancak DTÖ nezdinde bir süreç başlatmayı dışlamıyoruz" diye konuştu. Buna karşın Komisyon, Çin'in taklit mallar sorununu çözmek için en ileri işbirliği mekanizması kurulan ülke olduğunu da belirtti. Komisyon ayrıca, Rusya, Ukrayna, Şili ve Türkiye'nin fikri mülkiyet haklarının korunması için "ciddi angajmanlar" a girdiklerini belirtmekle birlikte bu ülkelerin çabalarını önemli ölçüde artırmaları gerektiğini de söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir